List Mahatmy Gandhiego o Jezusie - na sprzedaż

List Mahatmy Gandhiego o Jezusie - na sprzedaż
(fot. d_odin / Shutterstock.com)
KAI / sz

Jedyny znany list Mahatmy Gandhiego, w którym wspomina on o Jezusie Chrystusie został wystawiony na sprzedaż. Słynny indyjski propagator niestosowania przemocy stwierdził w nim, że Chrystus "stał się jednym z największych nauczycieli ludzkości".

 

Pochodzący z 1926 r. list znajdował się w rękach prywatnych do lat 60. XX w., po czym w jego posiadanie weszła Raab Collection, gromadząca rzadkie dokumenty znanych postaci, takich jak Napoleon, George Washington czy Charles Darwin.

DEON.PL POLECANa stronie internetowej kolekcji list Gandhiego został wystawiony na sprzedaż za 50 tys. dolarów. Według szefa Raab Collection, Nathana Raaba list datowany 6 kwietnia 1926 r. Gandhi napisał w aśramie Sabarmati w stanie Gudżarat. Jego adresatem był Milton Newberry Frantz z USA, autor książki o chrześcijaństwie. Tekst napisany na maszynie z odręcznym podpisem Gandhiego zawiera też jego przekreślenia i poprawki.

Gandhi tłumaczy, że nie może podpisać się pod wyznaniem wiary, które mu chrześcijanin przysłał, gdyż musiałby uznać, że "Jezus Chrystus był najwyższym przejawem rzeczywistości niewidzialnej", a pomimo wysiłków nie dostrzega prawdy w takim stwierdzeniu. Nie jest w stanie powiedzieć więcej niż to, że "Jezus był jednym z wielkich nauczycieli ludzkości". Wyraża też przekonanie, że jedność religijną osiąga się nie przez "mechaniczne podpisanie się pod wspólnym wyznaniem wiary", lecz "przez szanowanie przez wszystkich wiary każdego". Jego zdaniem bowiem różnice religijne przetrwają tak długo, jak ludzie będą mieli różne mózgi. Ale nie ma to znaczenia, jeśli wszyscy kierują się "wspólną nicią miłości i wzajemnego szacunku".

List Gandhiego można kupić na stronie internetowej>>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List Mahatmy Gandhiego o Jezusie - na sprzedaż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.