Łódź: pomoc Kościoła dla Ukrainy

Łódź: pomoc Kościoła dla Ukrainy
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com
KAI / tk

Od początku wojny w Ukrainie Kościół angażuje się w pomoc dla poszkodowanych. Już w dniu wybuchu wojny Caritas w Polsce wysłała do Caritas Ukraina 100 tysięcy złotych, a następnie 100 tysięcy EURO oraz uruchomiła ogólnopolską zbiórkę pieniężną pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”.

Wszystkie Caritas diecezjalne rozpoczęły intensywne przygotowania do udzielania pomocy mieszkańcom Ukrainy w ich kraju, w pasie nadgranicznym po polskiej stronie oraz w centrach pomocy w całej Polsce. W te działania od samego początku angażuje się również Kościół łódzki.

Pomoc abp Grzegorza Rysia

Nazajutrz po wybuchu wojny, abp Grzegorz Ryś powołał w archidiecezji Łódzkiej Komitet pomocy imigrantom - ofiarom wojny na Ukrainie, w skład którego weszli księża i świeccy związani na co dzień z działalnością charytatywną. Komitet od razu podjął współpracę z Miastem Łódź i Łódzkim Urzędem Wojewódzkim, by wymieniać doświadczenia i informacje oraz prowadzić wspólne działania pomocowe.

Jednym z pierwszych działań komitetu było opracowanie vademecum pomocy oraz budowa bazy zakwaterowania uchodźców w ośrodkach, domach rekolekcyjnych i formacyjnych, Wyższych Seminariach Duchownych, klasztorach i domach zakonnych, budynkach parafialnych, a także w domach i mieszkaniach prywatnych na terenie poszczególnych parafii archidiecezji łódzkiej. Vademecum oraz specjalny poradnik o pomocy psychologicznej dla przybywających do naszych domów uchodźców trafił w pierwszych dniach wojny do wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.

Jeszcze przed niedzielą (28 lutego) kilkanaście parafii zadeklarowało chęć przyjęcia uchodźców i uruchomiło zbiórki darów. Kolejnych kilkanaście parafii, które od dawna utrzymywały relacje z zaprzyjaźnionymi parafiami w Ukrainie, przygotowywało się do transportu pomocy rzeczowej: żywności, leków i opatrunków, ubrań. Przez ostatnie dwa tygodnie podobne transporty wyjechały z wielu parafii archidiecezji łódzkiej, docierając na polsko-ukraińską granicę, by służyć ludziom przekraczającym granicę lub jadąc w głąb Ukrainy, do konkretnych miejscowości. Są parafie w Łodzi i okolicach, z których wyjechało kilka takich transportów i przygotowywane są kolejne. W pomoc zaangażowani są duchowni i świeccy. Wielu księży i kleryków zasiadło za kierownicą, by dostarczyć dary rzeczowe, służyć transportem osób pomiędzy granicą, punktami recepcyjnymi a miejscami zakwaterowania uchodźców. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi montowali wieczorami w Centrum Służby Rodzinie łóżka dla uciekinierów z Ukrainy.

Bardzo aktywni są wolontariusze organizacji pomocowych łódzkiego Kościoła. Członkowie Parafialnych Zespołów Caritas organizują pomoc w swoich parafiach. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas prowadzą zbiórki żywności w swoich szkołach. Dorośli wolontariusze Centrum Służby Rodzinie, Zupy na Pietrynie, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, studenci i klerycy łódzkich uczelni dyżurują w punktach recepcyjnych, pracują jako tłumacze, bawią się z dziećmi, pakują paczki, szykują kanapki i pomagają przy obsłudze uchodźców przybywających na łódzkie dworce o różnych porach dnia i nocy.

Wierni łódzkiego Kościoła byli również hojni w przeprowadzonej zbiórce dla Ukrainy u progu Wielkiego Postu. Z zebranych środków łódzka Caritas przekazała do Caritas Polska 600 tysięcy złotych na organizowaną pomoc. Datki na pomoc dla Ukrainy można przekazywać nadal. To ważne zabezpieczenie długofalowej pomocy. Arcybiskup Grzegorz Ryś zaangażował się też w zbiórkę pieniędzy na zakup karetki (jednej lub kilku) oraz sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i leków z przeznaczeniem dla Ukrainy, zorganizowaną przez Okręgową Izbę Lekarską i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi zbiórkę pieniężną na zakup produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz kosmetyków artykułów chemicznych. Zakupiona żywność przeznaczona zostanie dla uchodźców, którzy zamieszkają na terenie archidiecezji łódzkiej.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Łódź: pomoc Kościoła dla Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.