Łódź: trwają rekolekcje przed ingresem abp. Rysia. Głoszą bp Dajczak, abp Krajewski, ks. Krzysztof Wons

Łódź: trwają rekolekcje przed ingresem abp. Rysia. Głoszą bp Dajczak, abp Krajewski, ks. Krzysztof Wons
(fot. Maskacjusz / youtube.com)
KAI / ml

Z całym Kościołem w Łodzi modliliście się o nowego pasterza. Nie chcemy, aby na tym prostym fakcie mianowania biskupa poprzestać, stąd propozycja, abyśmy przez trzy wieczory razem posłuchali tego, co Duch Święty mówi do Kościoła - mówił abp Grzegorz Ryś.

Trwają trzydniowe rekolekcje przed ingresem arcybiskupa Rysia do katedry łódzkiej, który odbędzie się w sobotę 4 listopada.

W tradycji Kościoła katolickiego, każdy, kto przyjmuje święcenia lub składa śluby zakonne zobowiązany jest odprawić rekolekcje, aby w ten sposób duchowo przygotować się do pełnienia swej posługi. Podobnie jest w przypadku biskupa, który obejmuje nową diecezję.

W archidiecezji łódzkiej po przeszło dziewięciomiesięcznym oczekiwaniu na nowego arcybiskupa metropolitę, urząd ten obejmie w sobotę 4 listopada abp Grzegorz Ryś, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

DEON.PL POLECA

Przygotowując się do uroczystości ingresowych, abp Ryś skierował list do kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących w diecezji. Zaprosił ich do trzydniowego skupienia przed uroczystościami. 

W pierwszym dniu nauk duchowych konferencję na temat rozważania Słowa Bożego wygłosił o. Krzysztof Wons - salwatorianin, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Lectio, meditatio, oratio i contemplatio: to cztery części, z których składa się Lectio Divina - tłumaczył rekolekcjonista z Krakowa. Lectio polega na czytaniu z wiarą i uwagą konkretnego tekstu biblijnego tak, jak gdyby był przeznaczony przez Ducha Świętego tylko dla ciebie. Meditatio to zgłębianie tekstu oraz stawianie pytania, co Bóg mówi do mnie poprzez ten tekst? Oratio to z kolei mówienie do Boga, a gdy słów zabraknie - trwanie przed Nim w contemplatio, czyli milczeniu i wielbieniu Go - wyjaśnił salwatorianin.

Zauważył, że jeśli nasz kontakt z Biblią będzie jedynie literalny, to nie usłyszymy tego, co mówi do nas Bóg i nie przeżyjemy osobistego spotkania z Bogiem. Nie będę zdolny do głoszenia kerygmatu. który jest wydarzeniem, który musi mieć początek najpierw we mnie - głosicielu, a wówczas będę mógł głosić go innym - mówił o. Wons.

Pierwszy dzień zamyśleń rekolekcyjnych zakończyło kapłańskie spotkanie w domu biskupim, na które abp Grzegorz Ryś zaprosił wszystkich duchownych.

Drugiego dnia konferencję wygłosił bp Edward Dajczak.

Trzeciego dnia głosić będzie abp Konrad Krajewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Łódź: trwają rekolekcje przed ingresem abp. Rysia. Głoszą bp Dajczak, abp Krajewski, ks. Krzysztof Wons
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.