Łopuszna: VIII Wypominki Tischnerowskie

Łopuszna: VIII Wypominki Tischnerowskie
(fot. Jerzy Opioła / pl.wikipedia.org / GNU Free Documentation License)
7 lat temu
KAI / mh

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i bp Tadeusz Pieronek wezmą udział w ósmej już edycji Wypominków Tischnerowskich. W programie przewidziano panele dyskusyjne, spotkania z autorami książek o ks. prof. Józefie Tischnerze oraz występy zespołów regionalnych. Wypominki zaplanowano w dn. 9-11 listopada w Łopusznej, miejscowości gdzie jest grób autora "Etyki Solidarności".

Wypominki rozpoczną się 9 listopada wieczorem w szałasie góralskim w ośrodku wypoczynkowym Natanel, gdzie zaproszeni goście uczestniczyć będą w programie "jak wyśpiewać mądrość" przygotowany przez stowarzyszenie "Drogami Tischnera". Uczestnicy wypominek złożą kwiaty na grobie księdza profesora i będą uczestniczyć w Mszy św. w kościele parafialnym w jego intencji. Hasłem tegorocznych wypominek jest zdanie: "Ci, którzy umarli, nigdy stąd nie odeszli".

- Tak jak w poprzednich edycjach zaprosimy i uraczymy naszych miłych gości, rodzinę księdza Tischnera, jego przyjaciół, uczniów i innych "krakusów i górali", czyli wszystkich tych, dla których tischnerowskie widzenie świata ma sens, jest im bliskie i ważne, którzy wciąż noszą go w sercu i jak my wierzą, że ci, którzy umarli nigdy stąd nie odeszli, a ich "wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci - informują w imieniu organizatorów Witold Bereś i Artur "Baron" Więcek.

Gośćmi Wypominków będą m.in. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz bp Tadeusz Pieronek. Wraz z aktorem Mikołajem Grabowskim wezmą oni udział w debacie pt. "Polska jest Ojczyzną. Wolność. Niepodległość. Patriotyzm". Dyskusję poprowadzi redaktor Wojciech Bonowicz.

W programie znalazły się ponadto m.in. koncerty zespołów regionalnych, koncert organowy w parafialnym, zabytkowym kościele w Łopusznej, występ studentów krakowskiej PWST oraz prezentacje filmowe.

- Wszystko to w ślebodnej, podhalańskiej atmosferze, co by duch w narodzie nie gasnął - zapraszają organizatorzy, a także rodzina księdza profesora Józefa Tischnera na czele z bratem Kazimierzem, który jest prezesem Stowarzyszenia "Drogami Tischnera". Skupia ono wszystkie szkoły, placówki i instytucje, którym patronuje autor "Historii filozofii po góralsku".

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Był gościem i prelegentem I Zjazdu "Solidarności", autorem m.in. "Etyki solidarności".

W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza. Gromadziło na tych nabożeństwach tysiące ludzie. Najsłynniejszy filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łopuszna: VIII Wypominki Tischnerowskie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Łopuszna: VIII Wypominki Tischnerowskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.