"L'OR": jezuita o poznawaniu wszechświata

"L'OR": jezuita o poznawaniu wszechświata
(fot. NASA's Marshall Space Flight Center / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
8 lat temu
KAI / wm

Zadaniem astronomii jest "opowiadać ludzkości o jej historii: historii wszechświata, który ma czternaście miliardów lat". Przypomina o tym dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, argentyński jezuita José Gabriel Funes, który na łamach dzisiejszego wydania "L'Osservatore Romano" zapowiada wystawę zatytułowaną "Historie z innego świata: wszechświat w nas i poza nami", która czynna będzie w Pizie na wiosnę tego roku.

"Od samego początku istota ludzka odczuwała potrzebę szukania racjonalnego wytłumaczenia, pozwalającego jej zrozumieć najgłębszy sens otaczającego ją kosmosu. Zwykle myślimy o wszechświecie poza nami. Zapominamy jednak, że materia rzeczy z naszego codziennego świata i naszych własnych ciał jest wytworem jądra gwiazd", pisze ks. Funes. Za Teilhardem de Chardin powtarza, że "poznanie wszechświata poszerza nasze serce". Wystawę przygotowały wspólnie włoski instytut fizyki jądrowej INFN, wydział fizyki Uniwersytetu w Pizie oraz Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne.

 "Teleskopy pozwalają nam poznać to, co jest nieskończenie wielkie, akceleratory cząsteczek pomagają nam poznać to, co jest nieskończenie małe. Co zresztą jest ziarnem tego, co wyrosło na nieskończenie wielkie. Już samo zestawienie 'wielkiego' i 'małego' powinno wywołać nasz podziw!", stwierdza dyrektor obserwatorium watykańskiego. Przypomina, że "w naszej kosmicznej przygodzie pozostają jeszcze nierozwiązane kwestie, na które nauka szuka odpowiedzi". Jak na przykład ciemna materia i ciemna energia: "Warto przypomnieć, że według naszej najnowszej wiedzy o wszechświecie złożony on jest tylko w czterech procentach z 'normalnej' materii, to jest złożonej z atomów, podczas gdy 23 procent stanowi ciemna materia, a 73 procent ciemna energia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"L'OR": jezuita o poznawaniu wszechświata
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"L'OR": jezuita o poznawaniu wszechświata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.