Światowe spotkanie jezuitów w Kenii

J. Polak SJ / Radio Watykańskie / slo

Generał jezuitów i blisko stu delegatów ze wszystkich prowincji zakonu przybyło do Kenii. Mszą w domu rekolekcyjnym Mwangaza w Nairobi rozpoczęła obrady 70. Kongregacja Prokuratorów Towarzystwa Jezusowego.

- To nie jest gerontokracja. To młoda grupa. Mamy przed sobą przyszłość - stwierdził, patrząc na delegatów, o. Adolfo Nicolás. W homilii na Mszy inauguracyjnej przyznał, że Towarzystwo Jezusowe od 1968 r., przeżywa kryzys, który obecnie wydaje się kończyć. - Przyjechaliśmy do Nairobi, by się nawzajem zachęcać do lepszej służby i większej świętości - zaznaczył generał zakonu. Tygodniowe obrady mają wskazać blaski i cienie apostolatu jezuitów, gdyż - jak stwierdził o. Nicolás - "zawsze szukamy, w czym możemy się poprawić".

- Większość z nas przyjechała dużo wcześniej, by móc uczestniczyć w rekolekcjach ośmiodniowych - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Robert Bujak SJ. Delegat Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej dodał, że w tym czasie generał zakonu spotykał się z każdym z prokuratorów, omawiając sytuacje w poszczególnych prowincjach. - Te spotkania były doświadczeniem duchowym zarówno dla delegatów, jak i dla samego generała, który otwarcie przyznał, że ciągle się wiele o Towarzystwie Jezusowym uczy - powiedział ks. Bujak.

Jezuickie Kongregacje Prokuratorów zbierają się od 1565 r. Obecna, 70. z kolei, jest czwartym tego typu spotkaniem w historii jezuitów odbywającym się poza Rzymem, a pierwszym poza Europą. Do Nairobi przybyło 84 prokuratorów, wybranych przez jezuitów na całym świecie, oraz 13 uczestników, którzy wchodzą do tego grona z urzędu. Wśród prokuratorów jest 7 przedstawicieli z Afryki, 14 z Ameryki Łacińskiej, 25 z Azji, 29 z Europy i 9 z Ameryki Północnej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowe spotkanie jezuitów w Kenii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.