Łotewski Kościół wzmacnia ochronę małoletnich

Łotewski Kościół wzmacnia ochronę małoletnich
Fot. Sabīne / Unsplash
KAI /kb

W Rydze zorganizowano specjalne sympozjum dla osób duchownych, konsekrowanych oraz zaangażowanych w duszpasterstwo, które zostało poświęcone nadużyciom stosowanym w Kościele.

Wydarzenie odbyło się w trybie zdalnym, z uwagi na ograniczenia epidemiczne, a przygotował je Ryski Wyższy Instytut Nauk Religijnych (RARZI).

Spotkanie nie ograniczyło się do prezentacji watykańskich dokumentów, ale zawierało wiele elementów związanych z praktyką zapobiegania nadużyciom. Chodziło zwłaszcza o zwrócenie uwagi na los ofiar takich przestępstw jak pedofilia, co niejednokrotnie schodzi na dalszy plan w ferworze zmagań prawnych i politycznych.

Nadzieję, że ryskie sympozjum pomoże Kościołowi na Łotwie walczyć z gorszącymi patologiami wyraził nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich abp Petar Rajič. Główną prelekcję wygłosił ks. Godfried Ugolini, psycholog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, który wszechstronnie omówił dotychczasowe doświadczenia związane z ochroną osób małoletnich i bezbronnych w Kościele.

Kwestie dotyczące nadużyć seksualnych są na Łotwie ciągle pewną nowością, stanowiącą częściej przedmiot medialnych sensacji niż poważnej refleksji i przeciwdziałania. Stąd ważne jest podjęcie przez tutejszy Kościół prewencyjnych szkoleń dla personelu duszpasterskiego w tym zakresie, by uniknąć znanych z innych krajów błędów i krzywd wobec ofiar.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Łotewski Kościół wzmacnia ochronę małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.