Lourdes: Wielki spektakl „Kobieta, zwana Marią”

KAI / mik

„Kobieta, zwana Marią” – taki tytuł nosi wielki spektakl plenerowy, który zostanie wystawiony 13 sierpnia 2011 r. na esplanadzie sanktuarium w Lourdes. Jego autorem i reżyserem jest znany francuski twórca Robert Hossein, który zdobył sławę jako aktor dzięki cyklowi filmów o Markizie Angelice w latach 60. XX w.

Hossein wystawiał już wielokrotnie wielkie spektakle w Paryżu, m.in. o Juliuszu Cezarze, Napoleonie Bonaparte, Charles'ie de Gaulle'u, Janie Pawle II i dwukrotnie o Jezusie Chrystusie. W wieku 40 lat przyjął chrzest w Kościele katolickim i żywi szczególną cześć dla św. Teresy z Lisieux. Natomiast jeden z jego synów jest rabinem w Strasburgu.

Spektakl „Kobieta, zwana Marią” przedstawia Maryję opowiadającą życia Jezusa św. Bernadecie Soubirous, której Matka Boża objawiła się w 1858 r. w Lourdes. – Zainspirowali mnie ludzie cierpiący. Moim jedynym pragnieniem jest przyczynić się do wzbudzenia nadziei, szczególnie wśród młodzieży – wyjaśnia Hossein. Sfilmowany w trójwymiarze spektakl będzie pokazywany na całym świecie, szczególnie w krajach ubogich. Przy okazji projekcji będzie można otrzymać wodę z Lourdes, pochodzącą ze źródła, które wypłynęło w trakcie objawień sprzed ponad 150 lat.

– Cudem Lourdes jest spotkanie między ludźmi, słuchanie, szacunek. To wezwanie do braterstwa – mówi reżyser przekonany, że „to humanistyczne przesłanie może przyjść z pomocą planecie”. – W wieku 83 lat nie mam już osobistych ambicji. Przez ten projekt odpowiadam na tajemnicze wezwanie. Chodzi o to, by nie znająca miary miłość Boga napełniła popadający w rozpacz świat – dodaje Hossein.

DEON.PL POLECA

Spektakl zostanie wystawiony w Lourdes w czasie przyszłorocznej pielgrzymki narodowej Francuzów do tego sanktuarium. Wstęp będzie darmowy. Naturalną scenografię stworzą mozaiki na fasadzie bazyliki Różańcowej, wykonane przez jezuitę, o. Ivana Rupnika ku czci Jana Pawła II. Przedstawiają one główne wydarzenia z publicznej działalności Jezusa Chrystusa.

– To te mozaiki poruszyły moje serce w zeszłym roku, gdy poszedłem incognito z żoną do Groty. Od tamtej chwili słyszałem jakby wewnętrzny głos, wzywający mnie do przygotowania tego spektaklu – apelu do pilnego wprowadzenia Ewangelii w praktykę naszego życia – ujawnił Hossein.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lourdes: Wielki spektakl „Kobieta, zwana Marią”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.