Luteranie apelują do patriarchy Cyryla ws. wojny na Ukrainie

Luteranie apelują do patriarchy Cyryla ws. wojny na Ukrainie
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Religijne usprawiedliwianie wojny jest błędne. Apelujemy do zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, aby wsłuchiwał się w głosy swojego Kościoła, które opowiadają się za pojednaniem i pokojem - napisali biskupi Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Biskup Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech (VELKD), bp Ralf Meister, oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec, wydali wspólne oświadczenie w sprawie odpowiedzialności Kościołów w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Oświadczenie publikowano po Konferencji Biskupów VELKD, która obradowała w dniach 13-15 marca 2022 r. Wzięli w niej udział online przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Podkreślono w nim, że „atak Rosji na Ukrainę, niczym nieuzasadniony, jest tragedią i jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego”. „Bóg jest przyjacielem życia i przeciwstawia się złu, które przejawia się w ludzkich działaniach” - czytamy w dokumencie.

„Uważamy, że obowiązkiem Kościołów w Europie i na całym świecie jest mówić jednym głosem ponad różnicami wyznaniowymi i religijnymi, i w ten sposób przyczyniać się do pokoju i pojednania” - napisali biskupi.

Zaznaczyli, że „postawy, które gardzą ludźmi lub takie, które promują przemoc lub uzasadniają ją religijnie, zamiast położyć jej kres, lekceważą istotę wiary chrześcijańskiej i sprzeciwiają się Ewangelii”.

Ocenili, że „w systemach totalitarnych XX wieku - w narodowym socjalizmie, komunizmie, w systemie apartheidu - Kościół zbyt często milczał lub stawał po stronie zła, teologicznie usprawiedliwiając przemoc, wojny i prześladowania”.

„Jesteśmy przekonani, że religijne usprawiedliwianie wojny jest błędne. Dlatego apelujemy do zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, aby wsłuchiwał się w głosy swojego Kościoła, które opowiadają się za pojednaniem, i aby zdecydowanie siał pokój i miłość, które są wyższe od ludzkich marzeń o potędze” - napisali biskupi.

Wyrazili wdzięczność „za ogromną solidarność i wsparcie, jakiego doświadczają ludzie z Ukrainy - w Polsce, kraju, który do tej pory przyjął najwięcej uchodźców, w Niemczech i innych krajach Europy Wschodniej”.

Zaapelowali do przywódców politycznych, by nie ustawali w wysiłkach na rzecz znalezienia rozwiązań dyplomatycznych.

„Działania wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność w polityce, biznesie i Kościele, muszą być ukierunkowane na przywrócenie pokoju, trwałej stabilności i bezpieczeństwa oraz na uniknięcie dalszych cierpień i bezsensownej przemocy” - zaznaczyli.

Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański w Niemczech (VELKD) jest stowarzyszeniem siedmiu Kościołów regionalnych, liczących łącznie około 8,2 mln członków. Jego członkami są: Ewangelicko-Luterański Kościół w Bawarii, Ewangelicko-Luterański Kościół w Brunszwiku, Ewangelicko-Luterański Kościół w Hanowerze, Ewangelicko-Luterański Kościół w Środkowych Niemczech, Ewangelicko-Luterański Kościół w Północnych Niemczech, Ewangelicko-Luterański Kościół w Saksonii oraz Ewangelicko-Luterański Kościół w Schaumburgu-Lippe. Biskupem przewodniczącym jest biskup Ralf Meister (Hanower), zastępcą biskupa przewodniczącego jest biskup Kristina Kühnbaum-Schmidt (Schwerin). Przewodniczącym XIII Synodu Generalnego jest dr Matthias Kannengießer. Biurem VELKD w Biurze Kościelnym EKD w Hanowerze kieruje wiceprzewodniczący dr Horst Gorski.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Luteranie apelują do patriarchy Cyryla ws. wojny na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.