Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym

Organizacja powołała punkty dystrybucji pomocy rzeczowej (Fot. Caritas Polska)
Caritas Polska/dm

W związku z ubiegłorocznym kryzysem migracyjnym Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym, dziesiątki transportów z żywnością i odzieżą do ośrodków dla cudzoziemców, programy adaptacyjne i wolontariat na rzecz obcokrajowców.

Caritas Polska podsumował ubiegłoroczne wsparcie związane z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Dyr. Caritasu ks. Marcin Iżycki podał, że zebrano blisko 2,3 mln zł na doraźną pomoc i objęcie stałym wsparciem cudzoziemców znajdujących schronienie w Polsce.

Organizacja powołała punkty dystrybucji pomocy rzeczowej. Nazwano je „Namiotami Nadziei”. Są one w Białowieży, Jałówce, Krynkach, Minkowcach, Klimówce, Nowym Dworze, Hajnówce, Siedlcach i w Drohiczynie.

- W niektórych miejscach wytworzyły się aktywnie działające grupy docierające do osób potrzebujących pomocy i powstały takie naturalne centra tętniące życiem. Gdzie indziej są to bardziej magazyny na plebaniach, z których wolontariusze, mieszkańcy czy służby mundurowe mogą pobierać artykuły pierwszej potrzeby dla napotkanych osób - wyjaśnił koordynator projektu Grzegorz Kowalczuk. Dodał, że w ostatnim czasie sytuacja na granicy się uspokoiła, ale może to się zmienić wiosną.

DEON.PL POLECA

Do „Namiotów Nadziei” przekazano m.in. 400 koców termicznych, 400 kurtek, ponad 160 plecaków, 155 par zimowych butów i ponad 120 śpiworów, blisko 190 termosów, a także 600 konserw, tysiąc batonów i żeli energetycznych. Magazyny pozostają cały czas otwarte i są do dyspozycji wszystkich, którzy znajdują ludzi w potrzebie.

Grzegorz Kowalczuk powiedział, że z myślą o potrzebujących wsparcia mieszkańcach terenów przygranicznych zorganizowano m.in. akcję dystrybucji paczek żywnościowych przed świętami Bożego Narodzenia, a część seniorów objęto programem „Na codzienne zakupy”, umożliwiającym korzystanie z kart przedpłaconych w sieci sklepów Biedronki.

Caritas zapewnił także w minionym roku wsparcie placówek dla obcokrajowców prowadzonych przez Straż Graniczną i Urząd ds. Cudzoziemców.

Organizacja dostarczyła m.in. herbatę i kilka ton cukru, środki czystości i artykuły higieniczne (w tym pieluchy, proszek i kapsułki do prania czy pastę do zębów), a także po kilka tysięcy koców, ręczników, piżam i par skarpet.

Po opuszczeniu ośrodka osoby, które pozytywnie przeszły wszystkie urzędowe procedury, mogą skorzystać ze wsparcia prowadzonych przez Caritas centrów pomocy migrantom i uchodźcom w Warszawie i Szczecinie, współfinansowanych m.in. z wpływów ze zbiórek.

- Niesiemy pomoc m.in. w formie programów integracji kulturowej, pomagamy w sfinansowaniu drobnych zabiegów medycznych i opieki lekarskiej, w nauce języka polskiego, dopłacamy do wynajmu mieszkań - wskazała koordynator ds. pomocy uchodźcom i migrantom w Caritasie Polska Marta Walasik-Sałek.

Caritas prowadzi także dla wolontariuszy pracujących z obcokrajowcami szkolenia z pomocy prawnej i socjalnej, zakresu procedur administracyjnych czy z międzykulturowości. Regularne zajęcia o charakterze integracyjnym (m.in. sportowe, a także warsztaty kulinarne, muzyczne, taneczne czy plastyczne) są organizowane w ośrodku dla uchodźców w Lininie, z inicjatywy zastępcy dyrektora Caritasu Polska brata Cordiana Szwarca.

Caritas Polska/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.