Majątek 62 osób równy temu, co posiada 50% ludzkości

Majątek 62 osób równy temu, co posiada 50% ludzkości
(fot. Sadik Gulec / Shutterstock.com)
KAI / kw

W 2015 roku nierówności społeczne na świecie jeszcze bardziej się zaostrzyły - wynika z najnowszego raportu Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się walką z głodem w świecie.

62 najbogatszych osób naszego globu posiada tyle co cała biedniejsza połowa ludności świata. W opublikowanej w poniedziałek ekspertyzy Oxfam wzywa do likwidacji rajów podatkowych oraz większego opodatkowania wielkich fortun.

W raporcie pt. "An Economy for the 1 Percent" - "Gospodarka za 1 proc." zwraca się uwagę, że całkowity majątek biedniejszej połowy ludności na świecie w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł o ponad 1 bilion dolarów. W tym samym czasie aktywa najbogatszych 62 osób wzrosły o ponad pół biliona dolarów.

Według szacunków Oxfam, szybkość, z jaką rośnie przepaść między bogatymi a biednymi jest większa niż oczekiwano. Przed rokiem organizacja prognozowała, że w 2016 najbogatszy 1 procent światowej populacji, czyli 70 milionów ludzi będzie posiadało więcej niż pozostałe 99 procent, a więc 7 miliardów ludzi. Ale próg ten został osiągnięty już w 2015 r.

Według studium taki stan rzeczy jest spowodowany nieodpowiednim opodatkowaniem wielkich majątków i zysków kapitałowych a także umieszczaniem zysków w rajach podatkowych. Dziewięć z dziesięciu największych na świecie dużych przedsiębiorstw ma swoje przedstawicielstwa w co najmniej jednym raju podatkowym.

Z tego powodu kraje rozwijające co roku tracą na tym co najmniej 100 miliardów dolarów przychodów z podatków. Z takich możliwości najwięcej korzystają przede wszystkim "super bogacze".

Oxfam uważa, że jednym ze kroków ku sprawiedliwemu, międzynarodowemu systemowi podatkowemu jest publiczny raport ponadnarodowych koncernów o swoich zyskach i ich opodatkowaniu w poszczególnych krajach.

Według raportu aby zakończyć "zgubny wyścig o najniższe stawki podatkowe" poszczególne państwa powinny również uczynić przejrzystymi swoje zachęty dla korporacji. Ponadto w znacznie większym stopniu powinny zostać opodatkowane wielkie fortuny, zyski kapitałowe i wysokie dochody.

Aby jeszcze bardziej uwzględnić interesy krajów rozwijających się Oxfam proponuje utworzenie międzynarodowej instytucji kontroli podatkowej na szczeblu ONZ, która obejmowałby wszystkie kraje.

Organizacja opublikowała swój raport przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które odbędzie się w dniach 20-23 stycznia z udziałem ponad 2 tys. liderów polityki, biznesu i nauki a także przedstawicieli życia religijnego ze 100 państw. Wśród uczestników będą m. in. bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Majątek 62 osób równy temu, co posiada 50% ludzkości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.