Małopolska: Ponad 1,5 mln zł dotacji na remonty kapliczek

Małopolska: Ponad 1,5 mln zł dotacji na remonty kapliczek
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

W tym roku Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył na budżet konkursu Kapliczki Małopolski łączną kwotę 1,7 mln zł. Dzięki temu jeszcze więcej zabytkowych kapliczek odzyska swój dawny blask.

- Takie działanie umożliwi realizację wszystkich 96 zgłoszonych w tym roku zadań. To istotne, gdyż od wieków zabytkowe kapliczki stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski - podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.

Kapliczki świadectwem religijności mieszkańców

Jak dodaje, są one świadectwem religijności mieszkańców regionu. Kapliczki były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie stanowią one również element budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

W tym roku w ramach konkursu zostaną odrestaurowane m.in. kamienna figura z przedstawieniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olkuszu, kamienna kapliczka z rzeźbą Matki Boskiej Różańcowej z 1855 r. w Wiśniowej, zabytkowa kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej usytuowanej w niszy na fasadzie dworu w Brniu czy kapliczka Matki Bożej Różańcowej z 1878 r. w Lipnicy Dolnej.

O dofinansowanie mogły starać się jednostki samorządu terytorialnego położone w granicach administracyjnych województwa małopolskiego. Gmina lub powiat mogły zgłosić do konkursu zadanie dotyczące kapliczki nie będącej jej własnością z zastrzeżeniem, że uzyskają tytuł prawny do dysponowania nią na realizację zadania objętego wnioskiem.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu można znaleźć na stronie bip.malopolska.pl. Dzięki dotychczas udzielonemu dofinasowaniu w kwocie ponad 5,5 mln zł udało się przywrócić blask ponad 620 obiektom.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Małopolska: Ponad 1,5 mln zł dotacji na remonty kapliczek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.