Marsze pro-life w wielu amerykańskich miastach. Kard. Cupich: jest nadzieja na zmianę prawa

Marsze pro-life w wielu amerykańskich miastach. Kard. Cupich: jest nadzieja na zmianę prawa
fot. Sheila Fitzgerald / Depositphotos
Catholic News / pk

- Dla dzieci przychodzących na świat ważne jest, aby ich matki były wspierane, aby ich rodziny były wspierane. Maszerujemy dzisiaj po szacunek dla całego ludzkiego życia - powiedział 8 stycznia kard. Blase Cupich, metropolita w Chicago. Kościół w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się do styczniowych Marszów za Życiem.

Kościół w Stanach Zjednoczonych będzie modlił się w intencji nienarodzonych. W wielu amerykańskich miastach planowane są marsze pro-life i modlitwy o zaprzestanie przerywania ciąży. Okazją do organizowania modlitw i pochodów jest rocznica rozprawy sądowej Roe v. Wade, po której aborcja w Stanach Zjednoczonych została uznana za legalną przez cały okres ciąży. Decyzja sądu zapadła 22 stycznia 1973 roku.

Marsze w wielu amerykańskich miastach

Jak informuje portal Catholic News, organizatorów marszów nie zniechęca wzrost liczby przypadków COVID-19, spowodowany nowym wariantem omikron. W całym kraju, w najbliższych tygodniach, organizowane będą wydarzenia mające na celu "wspieranie ochrony nienarodzonych".

Główny, 49. Marsz dla Życia, zaplanowano w Waszyngtonie 21 stycznia, jednak podobne marsze przejdą ulicami innych amerykańskich miast - m.in. Nowego Jorku, Dover, Williamsville, San Diego, San Francisco, Amarillo i Austin.

W modlitwę w intencji nienarodzonych włączą się również biskupi, którzy w całym kraju, w dniach zbliżonych do rocznicy Roe v. Wade, odprawią msze święte.

Nadzieja na zmianę proaborcyjnego prawa

8 stycznia kardynał Chicago Blase Cupich powiedział, że jest nadzieja na zmianę decyzji Sądu Najwyższego z 1973 roku. Wkrótce Sąd Najwyższy ma ogłosić decyzję w sprawie Dobbs v. Jackson Women's Health Organization, która może mieć kluczowe znaczenie dla prawa aborcyjnego w USA. Kardynał zwrócił jednak uwagę, że w walce o ochronę życia chodzi o coś więcej niż zmianę prawa.

- To nie jest nasz jedyny cel. Dla dzieci przychodzących na świat ważne jest, aby ich matki były wspierane, aby ich rodziny były wspierane. Maszerujemy dzisiaj o szacunek dla całego ludzkiego życia. To jest cel, do którego musimy dążyć - powiedział kardynał, cytowany przez Catholic News.

Sprawa Roe v. Wade

22 stycznia 1973 roku, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał historyczne orzeczenie, zgodnie z którym aborcja w całym kraju została uznana za legalną przez cały okres ciąży. W gestii poszczególnych stanów pozostały jedynie przepisy dotyczące organizacyjnych aborcji w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Sąd Najwyższy uznał wtedy, że większość przepisów zakazujących aborcji stanowi naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony prywatności, negując tym samym ingerencję państwa w tej dziedzinie. Od tego czasu Kościół w USA, każdego roku, modli się w intencji nienarodzonych oraz o zmianę proaborcyjnego prawa.

 

Źródło: Catholic News / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Marsze pro-life w wielu amerykańskich miastach. Kard. Cupich: jest nadzieja na zmianę prawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.