Marsze pro-life w wielu amerykańskich miastach. Kard. Cupich: jest nadzieja na zmianę prawa
- Dla dzieci przychodzących na świat ważne jest, aby ich matki były wspierane, aby ich rodziny były wspierane. Maszerujemy dzisiaj po szacunek dla całego ludzkiego życia - powiedział 8 stycznia kard. Blase Cupich, metropolita w Chicago. Kościół w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się do styczniowych Marszów za Życiem.
Kościół w Stanach Zjednoczonych będzie modlił się w intencji nienarodzonych. W wielu amerykańskich miastach planowane są marsze pro-life i modlitwy o zaprzestanie przerywania ciąży. Okazją do organizowania modlitw i pochodów jest rocznica rozprawy sądowej Roe v. Wade, po której aborcja w Stanach Zjednoczonych została uznana za legalną przez cały okres ciąży. Decyzja sądu zapadła 22 stycznia 1973 roku.
Marsze w wielu amerykańskich miastach
Jak informuje portal Catholic News, organizatorów marszów nie zniechęca wzrost liczby przypadków COVID-19, spowodowany nowym wariantem omikron. W całym kraju, w najbliższych tygodniach, organizowane będą wydarzenia mające na celu "wspieranie ochrony nienarodzonych".
Główny, 49. Marsz dla Życia, zaplanowano w Waszyngtonie 21 stycznia, jednak podobne marsze przejdą ulicami innych amerykańskich miast - m.in. Nowego Jorku, Dover, Williamsville, San Diego, San Francisco, Amarillo i Austin.
W modlitwę w intencji nienarodzonych włączą się również biskupi, którzy w całym kraju, w dniach zbliżonych do rocznicy Roe v. Wade, odprawią msze święte.
Nadzieja na zmianę proaborcyjnego prawa
8 stycznia kardynał Chicago Blase Cupich powiedział, że jest nadzieja na zmianę decyzji Sądu Najwyższego z 1973 roku. Wkrótce Sąd Najwyższy ma ogłosić decyzję w sprawie Dobbs v. Jackson Women's Health Organization, która może mieć kluczowe znaczenie dla prawa aborcyjnego w USA. Kardynał zwrócił jednak uwagę, że w walce o ochronę życia chodzi o coś więcej niż zmianę prawa.
- To nie jest nasz jedyny cel. Dla dzieci przychodzących na świat ważne jest, aby ich matki były wspierane, aby ich rodziny były wspierane. Maszerujemy dzisiaj o szacunek dla całego ludzkiego życia. To jest cel, do którego musimy dążyć - powiedział kardynał, cytowany przez Catholic News.
Sprawa Roe v. Wade
22 stycznia 1973 roku, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał historyczne orzeczenie, zgodnie z którym aborcja w całym kraju została uznana za legalną przez cały okres ciąży. W gestii poszczególnych stanów pozostały jedynie przepisy dotyczące organizacyjnych aborcji w drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Sąd Najwyższy uznał wtedy, że większość przepisów zakazujących aborcji stanowi naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony prywatności, negując tym samym ingerencję państwa w tej dziedzinie. Od tego czasu Kościół w USA, każdego roku, modli się w intencji nienarodzonych oraz o zmianę proaborcyjnego prawa.
Źródło: Catholic News / pk
Skomentuj artykuł