Masz coś do omodlenia? Dominikańska pielgrzymka weźmie ze sobą twoją intencję. Wystarczy wypełnić formularz

Masz coś do omodlenia? Dominikańska pielgrzymka weźmie ze sobą twoją intencję. Wystarczy wypełnić formularz
KAI / mł

32. Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę wyrusza z Krakowa 12 sierpnia. Dominikanie zachęcają do powierzenia pielgrzymom swojej intencji. "Każdego dnia pielgrzymki będziemy pamiętać o waszych prośbach i podziękowaniach w modlitwie. We wszystkich przesłanych intencjach zostanie odprawiona Msza św. na zakończenie naszej pielgrzymki w piątek 18 sierpnia o 13.00 na Jasnej Górze" - zapewniają zakonnicy.

Tym razem dominikanie nie wyruszają w tradycyjnym terminie. Dlaczego?

Ze względu na Światowe Dni Młodzieży dominikanie postanowili, że w tym roku nie wyruszą w tradycyjnym terminie, czyli 3 sierpnia, a dopiero 12. – Na pewno nie wpłynęło to na liczbę pielgrzymów, bo zapisało się nawet więcej chętnych niż zwykle – mówi Katarzyna Rogacz, która z braćmi kaznodziejami idzie na Jasną Górę już po raz trzeci. Nie zmienia się też jedna z ważnych dominikańskich tradycji wędrówki, czyli świętowanie uroczystości patrona zakonu. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Ja jestem. Nie bójcie się!" 

DEON.PL POLECA
– Mamy za sobą pandemię, trwa wojna w Ukrainie, żyjemy w rzeczywistości pełnej niepewności i obaw. Chcemy odkryć głębsze znaczenie tych słów i wnieść do swojej codzienności poczucie, że Bóg cały czas nam towarzyszy – mówi Katarzyna Rogacz.

Pielgrzymce można powierzyć swoje intencje przy pomocy formularza

Tych, którzy nie mogą iść z nimi, dominikanie zachęcają, by do 10 sierpnia przesyłali swoje intencje za pomocą formularza internetowego, dostępnego pod tym linkiem. 

"Każdego dnia pielgrzymki będziemy pamiętać o waszych prośbach i podziękowaniach w modlitwie. We wszystkich przesłanych intencjach zostanie odprawiona Msza św. na zakończenie naszej pielgrzymki w piątek 18 sierpnia o 13.00 na Jasnej Górze" - zapewniają dominikanie.

Huczne obchody odbywały się w przeddzień wejścia na Jasną Górę 8 sierpnia, kiedy przypada liturgiczne święto św. Dominika. Świętowanie jednak można przesunąć, w Tym roku dominikańscy pielgrzymi podtrzymają tradycję świętowania: ze względu na zmianę terminu nie będzie to jednak świętowanie ze św. Dominikiem, ale ze św. Jackiem, założycielem Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, w dniu jego wspomnienia.

– Szykujemy niespodzianki, nie mogę zdradzić – odpowiada tajemniczo Katarzyna Rogacz. Warto więc przypomnieć, że w poprzednich edycjach po Mszy św. pielgrzymi zasiadali do wspólnego stołu na łące w Poczesnej, a potem odbywały się gry i konkursy oraz mecz dominikanie kontra reszta świata. Świętowanie dopełniają tańce na boisku i eksplozja radości, która nie opuszcza pielgrzymów do samego końca wędrówki.

Cisza, Pokuta, Rafael - każdy znajdzie grupę dla siebie

Pielgrzymi, którzy zaniosą ze sobą na Jasną Górę pozostawione w formularzu intencje, idą w bardzo różnych grupach organizowanych przez dominikanów. 

– Cechą charakterystyczną naszej pielgrzymki jest różnorodność – mówi K. Rogacz. To dla jednych droga wyciszenia i pokuty, dla innych rekolekcje rodzinne. Z dominikanami idą zarówno głęboko wierzący, zaangażowani w duszpasterstwa i życie parafialne ośrodków prowadzonych przez braci, jak i poszukujący swojego miejsca w Kościele, zadający pierwsze pytania o Boga. Pielgrzymka jest młoda duchem, bo średnia wieku wynosi tu 30–40 lat, ale została ona obliczona z uwzględnieniem najstarszych, ponadsiedemdziesięcioletnich pielgrzymów i tych, którzy przemierzają swoją pierwszą w kilkumiesięcznym życiu pielgrzymkę, wygodnie rozpierając się w wózku.

Na dominikański szlak wyruszają różne grupy. Wśród nich jest Dziewiętnastka, grupa młodzieży szkół średnich. Idzie na czele pielgrzymki i jest jej głośną zapowiedzią. Grupa Rafael nazwana na cześć anioła, który pomógł Tobiaszowi odnaleźć żonę, pokonać demona, odzyskać majątek i uzdrowić chorego ojca, wyrusza w drogę, by „odnaleźć skarb". Z Rafaelem idą dorośli w wieku 25–40 lat.Grupy Beczka 1 i Beczka 2 są przeznaczone dla studentów i młodych dorosłych (18–35 lat), którzy czują się związani z Zakonem Kaznodziejskim. „Będąc na początku naszej życiowej pielgrzymki, chcemy wspólnie wyruszyć w drogę i kształtować naszą wiarę oraz doświadczać wspólnoty młodego Kościoła" – deklarują.

Intencje do omodlenia można zostawiać do 10 sierpnia

W grupie Pokuta zachowywane jest całkowite milczenie, a ciszę przerywają jedynie tradycyjne modlitwy Kościoła i konferencje. Pokutny charakter grupy wyraża się również w rezygnacji ze spania w gościnnych domach – uczestnicy śpią pod namiotami. Z Pokutą mogą pójść wszyscy w wieku 18–40 lat. Spragnieni ciszy tworzą grupę o nazwie Cisza. Idzie ona na końcu pielgrzymki. W drodze są nabożeństwa, pieśni, konkretne tematy do przemyślenia i przemodlenia. Można się spowiadać, ale nie można rozmawiać. Z dominikanami na Jasną Górę idą również dwie grupy rodzinne.

Na Jasną Górę dominikanie wyruszą 12 sierpnia po Mszy św. o 7.00, która zostanie odprawiona w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Do celu dotrą 18 sierpnia. Intencje można zostawiać w formularzu do 10 sierpnia. 

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Drewniany dyptyk wykonany na desce, z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej i tekstem modlitwy.

Do postawienia w wybranym miejscu.

Skomentuj artykuł

Masz coś do omodlenia? Dominikańska pielgrzymka weźmie ze sobą twoją intencję. Wystarczy wypełnić formularz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.