Media: Portugalczyk pokieruje Dykasterią Kultury i Edukacji

Media: Portugalczyk pokieruje Dykasterią Kultury i Edukacji
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Portugalski kardynał, 56 -letni José Tolentino Calaça de Mendonça, dotychczasowy archiwista i bibliotekarz Stolicy Apostolskiej będzie nowym prefektem watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji. Informację taką podał portal SIC Notícias, powołując się na gazetę 7Margens. Nominacja ta powinna być ogłoszona przez Ojca Świętego „w przyszłym tygodniu”.

Kard. Tolentino Mendonça zastąpi kardynałów Gianfranco Ravasiego oraz Giuseppe Versaldiego – którzy obydwaj mają już 79 lat. Będzie odpowiedzialny za sieć szkół katolickich na całym świecie a także promocję kultury i sportu. Sieć szkół katolickich składa się z 1360 uniwersytetów katolickich i 487 kościelnych uniwersytetów i kolegiów z 11 milionami studentów oraz kolejnych 217 tysięcy szkół z 62 milionami dzieci i młodzieży .

Kard. José Tolentino Calaça de Mendonça urodził się w miejscowości Machico na Maderze 15 grudnia 1965. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 lipca 1990 jako kapłan diecezji Funchal (Madera). W 1989 uzyskał licencjat kanoniczny z teologii, w 3 lata później – licencjat biblijny na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i w 2004 doktorat z teologii biblijnej na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie. Był m.in. rektorem Papieskiego Kolegium Portugalskiego w Rzymie. Od 2011 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury. 26 czerwca 2018 papież Franciszek mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego (sakrę nominat przyjął 28 lipca tegoż roku). Zaś 5 października 2019 Ojciec Święty włączył go do Kolegium Kardynalskiego i przydzielił kościół tytularny św. Dominika i Sykstusa.

17 listopada 2020 roku papież Franciszek mianował kard. de Mendonçę członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 30 kwietnia 2022 roku członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 13 lipca 2022 papież Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Biskupów.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Media: Portugalczyk pokieruje Dykasterią Kultury i Edukacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.