"Media powinny respektować chrześcijaństwo"

"Media powinny respektować chrześcijaństwo"
(fot. Joe Ross / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
9 lat temu
KAI / wm

O sporze o wartości chrześcijańskie w mediach publicznych mówił ks. prof. Andrzej Baczyński z Redakcji Programów Katolickich TVP w Krakowie podczas Międzynarodowej Konferencja Etyki Mediów "Wartości w mediach - wartość mediów", która rozpoczęła się 31 maja na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Podczas spotkania uczestnicy dyskutują na temat wartości przekazywanych we współczesnych mediach.

W trakcie wystąpienia prorektor Wydziału Nauk Społecznych UPJP2 ks. prof. Andrzej Baczyński podkreślał, że życie człowieka jest życiem według wartości. Przypomniał, że w latach 90-tych pojawiła się próba określenia porządku aksjologicznego w mediach. - Polegała ona na zobowiązaniu do respektowania chrześcijańskiej wizji wartości w publicznej radiofonii i telewizji- wyjaśniał. Jego zdaniem działalność medialna to służba społeczeństwu. - W centrum zawsze musi być rozwój człowieka i dobro osoby ludzkiej. Człowiek nie może być traktowany instrumentalnie w mediach- zaznaczył ks. prof. Baczyński. - Misją mediów jest służba na rzecz społeczeństwa i respektowanie wartości chrześcijańskich- dodał.

Podczas wystąpienia ks. prof. Wojciech Misztal podkreślił, że zainteresowanie sprawami religijnymi przez media jest duże. Jego zdaniem media są pomocą dla duchowości, a duchowość wsparciem dla mediów. Odnosząc się do tego powiedział, że dziennikarze w swojej codziennej pracy często spotykają się z dylematami etycznymi. Nawiązując do tego zwrócił uwagę na rozważania bł. Jana Pawła II na temat mediów. - Papież Jan Paweł II dostrzegał duchowość jako pomoc dla mediów - tłumaczył.

- Media i duchowość potrzebują siebie nawzajem, ale to nie jest spotkanie łatwe. Jednakże te relacje zawsze istnieją, media są sprzymierzeńcem duchowości- mówił ks. prof. Misztal.

Podczas dwudniowej konferencji prelegenci będą rozmawiać na temat mediów w służbie dialogu i wiary, o internecie jako miejscu ewangelizacji. Wśród podejmowanych zagadnień będą m.in. dylematy etyczne w pracy współczesnego dziennikarza.

W drugim dniu konferencji, 1 czerwca, będzie można m.in. wysłuchać wykładu pt. - Znak, któremu sprzeciwiać się będę - medialna narracja ery po Janie Pawle II, a także rozważań na temat agresji i przemocy w przekazie medialnym.

Organizatorem konferencji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII oraz Sekcja "Aksjologia Komunikowania" Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Odbędzie się ona w dniach 31 maja - 1 czerwca w budynku UPJP2 przy ul. Kanoniczej 9.

Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II zainicjował ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII. Pierwsza konferencja odbyła się w 2007 r. Jako cel krakowskich spotkań integrujących środowisko akademickie medioznawców, praktyków komunikowania oraz dziennikarzy z Polski i zagranicy, wyznaczył on systematyczne i pogłębione badania kondycji etycznej współczesnych mediów i komunikacji społecznej oraz konfrontację teorii medioznawczej z praktyką dziennikarską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Media powinny respektować chrześcijaństwo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.