Media w Kolumbii: wizyta papieska może zaostrzyć relacje Kościoła z Wenezuelą

Media w Kolumbii: wizyta papieska może zaostrzyć relacje Kościoła z Wenezuelą
(fot. PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO)
KAI / sz

Media w Kolumbii spodziewają się, że rozpoczęta w środę pięciodniowa wizyta papieża Franciszka w tym południowoamerykańskim kraju może doprowadzić do zwiększenia napięcia pomiędzy Kościołem katolickim a sąsiednią Wenezuelą, pogrążoną w chaosie.

Wskazują, że administracja prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro od dłuższego czasu jest krytykowana zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze lokalnego Kościoła.

Kolumbijskie media w dniu rozpoczętej wizyty papieża Franciszka cytują słowa wenezuelskiego kard. Jorge'a Urosy, który określił rząd Maduro słowem “dyktatura". Hierarcha w wywiadzie dla kolumbijskich mediów stwierdził też, iż władze w Caracas ignorują wszelkie umowy zawarte ze Stolica Apostolską.

Kolumbijskie media przypominają, że w drodze do Bogoty Franciszek prosił o modlitwę w intencji Wenezueli. Przewidują, że podczas pięciodniowej wizyty w Kolumbii wielokrotnie upomni się o protestujących oraz wspomni o łamaniu praw człowieka przez rząd Nicolasa Maduro.

Spodziewają się, że ewentualna krytyka reżimu Maduro ze strony papieża zostanie negatywnie odebrana przez administrację sąsiadującego z Kolumbią kraju oraz jej sympatyków, podobnie jak spotkanie Franciszka z przedstawicielami wenezuelskiego episkopatu po papieskiej mszy w Bogocie.

Od kwietnia br. na ulicach wenezuelskich miast w protestach przeciwko dyktatorskim rządom Nicolasa Maduro poniosło śmierć ponad 130 osób.

Wenezuelscy biskupi oraz duchowni wielokrotnie krytykowali ataki zwolenników prezydenta Nicoalsa Maduro oraz sił policyjnych na opozycję i manifestantów. W jednym z wywiadów arcybiskup Caracas kardynał Jorge Urosa stwierdził, że rząd Nicolasa Maduro prowadzi “wojnę przeciwko narodowi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Media w Kolumbii: wizyta papieska może zaostrzyć relacje Kościoła z Wenezuelą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.