Meksyk: błogosławione dzieci patronami rówieśników

Meksyk: błogosławione dzieci patronami rówieśników
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła oficjalnie trzech małych błogosławionych męczenników z Tlaxcali jako patronów dzieci meksykańskich.

Błogosławieni Krzysztof, Antoni i Jan, zamordowani w okrutny sposób w latach 1527-29, należeli do pierwszego pokolenia osób ewangelizowanych przez franciszkanów i dominikanów wkrótce po zdobyciu tych ziem przez Hiszpanię. Zginęli oni w strasznych męczarniach z rąk członków swych rodzin bądź rówieśników za to, że jako katolicy zwalczali pogańskie bałwochwalstwo i sprzeciwiali się wielożeństwu.

Krzysztof (Cristóbal), który jest pierwszym wyniesionym na ołtarze męczennikiem meksykańskim, urodził się ok. 1514 w wiosce koło Tlaxcali w środkowym Meksyku jako syn wodza szczepowego. Wraz z młodszym bratem uczęszczał do szkoły misyjnej, gdzie zetknął się z chrześcijaństwem, przyjął chrzest i stał się gorliwym wyznawcą Chrystusa. Wkrótce zaczął namawiać ojca do porzucenia pijaństwa, oddawania czci bożkom i do jednożeństwa. Wszystko to tak bardzo rozwścieczyło go, że ciężko pobił syna, a w końcu wrzucił go do ogniska. Syn zdołał wyjść z ognia, ale ciężko poparzony zmarł nazajutrz - był to rok 1527 - przebaczywszy wcześniej swemu rodzicowi. W chwili śmierci miał niespełna 13 lat.

Antoni (Antonio) i Jan (Juan) byli młodsi od Krzysztofa o 2 lata i też pochodzili z Tlaxcali. Pierwszy z nich był również synem wodza indiańskiego, drugi pochodził z prostego ludu. W 1529 udali się (wraz z trzecim chłopcem) w wyprawę misyjną, towarzysząc dominikanom. Po drodze w miejscowości Segura de la Frontera zetknęli się z pierwszymi przejawami gniewu miejscowej ludności, spowodowanego zniszczeniem przez zakonników posągów pogańskich i wkrótce potem obaj zginęli, podczas gdy trzeci chłopiec zdążył się ukryć i to on zawiadomił misjonarzy o tym, co się stało. Było to w 1529.

Całą trójkę wraz z dwoma innymi Meksykanami (w tym Janem Diego, któremu objawiła się Matka Boża z Guadalupe) beatyfikował 6 maja 1990 w bazylice sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyku św. Jan Paweł II.

DEON.PL POLECA

Arcybiskup Tijuany - Francisco Moreno Barrón, który o decyzji Stolicy Apostolskiej powiadomił watykańską agencję misyjną FIDES, przebywa obecnie w Rzymie, gdzie papież wręczył mu paliusz i przy tej okazji sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Arthur Roche przekazał mu kopię dekretu w sprawie ustanowienia patronatu. Oryginał dokumentu otrzymał wcześniej kard. José Francisco Robles Ortega, arcybiskup Guadalajary i przewodniczący episkopatu meksykańskiego, który formalnie poprosił o to Watykan w imieniu wszystkich biskupów swego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Meksyk: błogosławione dzieci patronami rówieśników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.