Meksyk: prezydent chce przeprosin dla Indian ze strony Stolicy Apostolskiej

Meksyk: prezydent chce przeprosin dla Indian ze strony Stolicy Apostolskiej
fot. depositphotos.com
KAI / sz

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador poinformował, że po raz kolejny wysłał do króla Filipa VI i papieża Franciszka listy, w których zaproponował, aby Hiszpania i Stolica Apostolska poprosiły o przebaczenie za opresje wobec rdzennej ludności Meksyku w czasie konkwisty.

Akt przebaczenia przewidziany jest w ramach przygotowywanych na 2021 rok obchodów 700. rocznicy założenia Tenochtitlán, obecnego Miasta Meksyk, oraz 500. rocznicy inwazji hiszpańskiej oraz 200-lecia niepodległości Meksyku.

- Z szacunkiem prosimy króla Hiszpanii i papieża Franciszka, by zabrali głos, przepraszając pierwotne ludy Meksyku. Zrobimy to samo w imieniu państwa meksykańskiego, udzielimy przebaczenia, nie przestając pamiętać o cierpieniu, jakiego doświadczyły – podkreślił prezydent.

W swym liście wskazał na stosowność prośby o przebaczenie za haniebne okrucieństwo, z jakim byli traktowani pierwotni mieszkańcy Meksyku, za zabieranie ich własności i ich ziem, za ich kulturowe i religijne ujarzmianie, od początku podboju aż po niedawne czasy.

López Obrador zapowiedział, że 28 września 2021 roku zostanie ogłoszony Dniem Przebaczenia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Meksyk: prezydent chce przeprosin dla Indian ze strony Stolicy Apostolskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.