Miejsce chrztu Jezusa będzie bardziej przyjazne dla pielgrzymów odwiedzających Jordanię

Miejsce chrztu Jezusa będzie bardziej przyjazne dla pielgrzymów odwiedzających Jordanię
Fot. VV Voennyy / Depositphotos.com
KAI / mł

Tereny wokół Al-Maghtas nad jordańskim brzegiem Jordanu, czczonego jako miejsce chrztu Jezusa, zostaną rozbudowane. Plan rozwoju tego miejsca został przedstawiony 7 grudnia w obecności króla Jordanii Abdullaha II - poinformowały miejscowe media.

Celem jest m.in. poprawa sfery usług dla pielgrzymów i osób odwiedzających to miejsce. Zgodę na prace budowlane wokół Al-Maghtas wyraził rząd Jordanii we wrześniu 2021 roku. Teren obejmuje 138 hektarów ziemi, która dotychczas była przeznaczona na cele rolnicze. Plan będzie realizowany w kilku etapach i zapewni poszanowanie duchowości świętego miejsca. Szczegóły nie zostały publicznie ujawnione. Przedstawiciele Kościoła są zadowoleni z projektu. 

Przed pandemią miejsce chrztu Jezusa nad Jordanem odwiedzało około 185 tys. turystów rocznie, głównie z zagranicy. Od początku roku liczba odwiedzających Jordanię wynosi około 85 proc. liczby sprzed pandemii – podały media, powołując się na jordańskie ministerstwo turystyki.

Dom królewski Jordanii od lat wspiera rozbudowę tego obiektu, który w 2015 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Król Abdullah II podarował grupom wyznaniowym m.in. działki, na których w ostatnich latach zbudowano wiele nowych kościołów. Ostatnio, w październiku 2020 r. powołano międzynarodową i międzywyznaniową radę doradczą, która ma nadzorować rozwój tego miejsca.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Miejsce chrztu Jezusa będzie bardziej przyjazne dla pielgrzymów odwiedzających Jordanię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.