Mija 10 lat od wydarzenia eucharystycznego w Sokółce

Mija 10 lat od wydarzenia eucharystycznego w Sokółce
(fot. youtube.pl/mikaelfilms)
3 lata temu
PAP / pk

W niedzielę w Sokółce (Podlaskie) odbędą się uroczyste obchody 10. rocznicy wydarzenia eucharystycznego, jakie miało tam miejsce, a które wierni nazwali cudem. Sprawę cały czas bada Stolica Apostolska.

Uroczystości w Sokółce rozpocznie msza polowa przed Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, której przewodniczyć będzie metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda. Podczas mszy modlić będą się pielgrzymi z Polski i zagranicy, spodziewana jest obecność władz rządowych i samorządowych. Tego dnia w całej diecezji obchodzony będzie Archidiecezjalny Dzień Eucharystii.

W 2008 roku w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce doszło do wydarzenia, które przez wiernych nazwane zostało cudem, w komunikatach kościelnych określane zjawiskiem bądź wydarzeniem eucharystycznym. Chodzi o komunikant, upuszczony przypadkowo przez kapłana na ziemię podczas udzielania komunii, który został umieszczony w wodzie, by się rozpuścił. Pojawiła się na nim jednak plama przypominająca krew.

Według ustaleń komisji kościelnej, badającej tę sprawę w 2009 roku, w świątyni miały wówczas miejsce "zjawiska eucharystyczne" i nie było ingerencji osób trzecich.

Hostia obecnie wystawiona jest w kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Jak powiedział PAP proboszcz tej parafii ks. Stanisław Gniedziejko, od czasu tego wydarzenia do parafii przybywają wierni z całego kraju i świata, by zobaczyć hostię. - Jeśli ktoś ma potrzebę i chce przeżyć spotkanie z Jezusem powinien przyjechać do Sokółki - powiedział.

Proboszcz przekazał, że rocznie odwiedza to miejsce około tysiąca grup zorganizowanych, osoby prywatne, przyjeżdżają też pielgrzymki komunijne. - Jest już ponad 10 kronik z wpisami ludzi, którzy odwiedzili to miejsce. Są to pielgrzymi m.in. z krajów europejskich, ale także z Chin, Stanów Zjednoczonych czy Australii - mówił.

Dyrektor biura prasowego archidiecezji białostockiej ks. dr Andrzej Dębski powiedział PAP, że do 10. rocznicy wydarzenia eucharystycznego przygotowania trwały od marca we wszystkich parafiach diecezji. "W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywała się nowenna eucharystyczna, podczas której kapłani głosili homilie eucharystyczne, a po mszy przeprowadzana była adoracja Najświętszego Sakramentu. Zwieńczeniem tych przygotowań będą właśnie uroczystości w Sokółce 7 października".

Ks. dr Dębski poinformował, że akta sprawy trafiły do Nuncjatury Apostolskiej, a białostocki metropolita w 2011 roku podjął decyzję "o publicznym wystawieniu Cząstki Ciała Pańskiego i od tego momentu każdy może zobaczyć i pomodlić się przy hostii w sokólskiej kolegiacie".

- Czekamy w tej chwili na odpowiedź ze strony Kongregacji ds. Doktryny Wiary, która zajmuje się właśnie tego typu wydarzeniami - powiedział metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda i dodał, że "jeśli to jest cud czy wydarzenie eucharystyczne, podkreślam eucharystyczne, to dlatego, że Jezus chce nam coś powiedzieć przez tę Eucharystię. Chce nam powiedzieć, żebyśmy do tej Eucharystii się zbliżali, żebyśmy się karmili właśnie tym Jego Ciałem i jego Krwią - tłumaczył.

- Na razie możemy używać słowa wydarzenie (...). Chociaż ja osobiście jestem przekonany, że jest to cud, ale poczekajmy na decyzję Stolicy Apostolskiej, która jest kompetentna, aby takie stwierdzenie wypowiedzieć - powiedział metropolita.

Pytany, ile czasu może potrwać procedura badania wydarzenia z Sokółki, arcybiskup zaznaczył, że są to badania długotrwałe, "bo trudno szybko wypowiedzieć się w kwestii spraw nadzwyczajnych". Dodał, że Stolica Apostolska bada czy kult tego miejsca nie zanika, dokumentowane są świadectwa wiernych, którzy otrzymali tu różnego rodzaju łaski nawrócenia lub uzdrowienia.

Metropolita przypomniał, że obecnie badanych jest ponad 130 tego typu wydarzeń eucharystycznych z całego świata, m.in. z Argentyny i Włoch. Z Polski, poza Sokółką, badana jest także sprawa wydarzenia eucharystycznego w Legnicy z 2013 r.

Sokółka to wielokulturowe niewielkie miasto położona w województwie podlaskim, ok. 40 km od Białegostoku. Żyją tu obok siebie katolicy, prawosławni, a także wyznawcy islamu, jest mniejszość białoruska i tatarska, a przed II wojną światową żyła tu liczna społeczność żydowska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mija 10 lat od wydarzenia eucharystycznego w Sokółce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.