Minęły 32 lata od wyboru Wojtyły na papieża

KAI / wab

Czuwanie pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 zakończone Apelem Jasnogórskim, wspólne śpiewanie ulubionych pieśni Jana Pawła II, Msza św. w intencji Ojca Świętego odprawiona w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła, który w przyszłości będzie nosić Jego imię - to najważniejsze wydarzenia obchodów 32. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, która przypada 16 października.

W kościele św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył będzie biskup pomocniczy i wikariusz generalny metropolity krakowskiego Józef Guzek. Na ten dzień zaplanowano również czuwanie modlitewne pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3, przygotowane przez młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego. Podczas niego śpiewane będą ulubione pieśni Ojca Świętego, a na telebimie zostanie wyemitowany film ukazujący Karola Wojtyłę w czasie, gdy pracował jako robotnik w kamieniołomach fabryki „Solvay”. Czuwanie modlitewne zakończy się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim.

Natomiast 23 października zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę kościoła, który będzie stanowił główną część Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach. Gdy Jan Paweł II zostanie beatyfikowany, stanie się patronem powstającej świątyni. Budynek w stanie surowym ma być gotowy na przełomie maja i czerwca 2011 r.

„Niebawem będziemy obchodzić 32. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie, z tej okazji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie odprawiona Msza Św., po której w fundamenty wznoszonego kościoła zostanie wmurowany kamień węgielny” - mówi Piotra Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach.

„Gdy tylko Jan Paweł II zostanie beatyfikowany, stanie się patronem powstającego kościoła, będzie to świątynia pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II” - dodaje.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego rozpocznie się o godz. 10.30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Mszą św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Po Mszy na placu budowy Centrum Jana Pawła II zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Eucharystię poprzedzi spotkanie liderów ruchów i stowarzyszeń kościelnych, które odbędzie się o godz. 9.00 w Auli Jana Pawła II. W spotkaniu udział weźmie m.in. kard. Ryłko.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego 11 października otwarta została wystawa „Brat naszego Boga” przygotowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, która jest upamiętnieniem kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Można ją oglądać do końca marca 2011 roku w Galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie przy ulicy Kanoniczej 18.

„Na wystawie prezentowany jest nie ukazywany wcześniej brulion dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga", który pochodzi ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, a także rękopis ze zbiorów Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, fotografie z czasów, gdy był kapłanem i biskupem diecezji krakowskiej” – mówi Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie. „Wystawa jest twórczą odpowiedzią na pytanie o zmianę zapatrywań Karola Wojtyły na sztukę” – dodaje.

Integralną częścią wystawy jest artystyczna prezentacja multimedialna, a także projekcja filmu: "Brat naszego Boga" na podstawie dramatu Karola Wojtyły w reż. Krzysztofa Zanussiego. Autorem scenariusza wystawy jest ks. prof. dr hab. Jacek Urban, zaś aranżację opracowuje Agnieszka Sowa-Szenk.

W ramach tej ekspozycji zaprezentowany został także życiorys Adama Chmielowskiego, wzbogacony fotografiami z różnych okresów jego życia, a także fotokopie obrazów autorstwa Brata Alberta, pochodzące ze zbiorów Zgromadzenia Braci Albertynów Posługujących Ubogim, Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Minęły 32 lata od wyboru Wojtyły na papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.