Jan Paweł II patronem schroniska w Tatrach

Jan Paweł II patronem schroniska w Tatrach
Dolina Chochołowska (fot. rdrozd/flickr.com)
KAI / psd

Patronem schroniska turystycznego w Dolinie Chochołowskiej jest od 17 października Jan Paweł II. Papież Polak gościł w schronisku podczas pielgrzymki w 1983 r.

Uroczystości nadania imienia Jana Pawła II schronisku w Dolinie Chochołowskiej były połączone z wernisażem wystawy pt. „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”. Na wystawie zgromadzono fotografie Karola Wojtyły upamiętniające jego wędrówki po Tatrach. – To ważne święto dla nas wszystkich. Wiemy, że Jan Paweł II patrzy na Tatry z okna z nieba – mówi ks. Krzysztof Pilarz z parafii w Witowie, która swoim duszpasterstwem obejmuje schronisko w Dolinie Chochołowskiej.

Jan Paweł II odwiedził schronisko na Polanie Chochołowskiej podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1983. Spotkał się tam z liderem zdelegalizowanej wówczas Solidarności, Lechem Wałęsą. Po spotkaniu papież udał się na spacer do Doliny Jarząbczej. Jan Paweł II żartował: „Tu mogę iść po prawdziwej górskiej drodze z kamieniami. W Castel Gandolfo są także takie ścieżki, ale wszystkie wytapetowane”.

Górale, właściciele Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi, do których należy Dolina Chochołowska - pragnąc upamiętnić pobyt papieża-Polaka w Tatrach, w miejscu jego odpoczynku i biwaku w Dolinie Jarząbczej zbudowali góralską kapliczkę. Na ogromnym głazie umieszczono także spiżową tablicę ze słowami Papieża: „Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości”, oraz dopisek: "Na to miejsce przybył Papież Jan Paweł II w dniu 23. V. 1983 r.". Natomiast nad krzyżem w drewnianej kapliczce umieszczony jest wyryty w desce napis: „Dziękujemy Ci Boże, że przysłałeś tu Ojca Św.” (uprawnieni wsi Ciche).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II patronem schroniska w Tatrach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.