MS przywraca ocenzurowany artykuł Ewy Kusz. Wcześniejsza decyzja podjęta „bez wiedzy kierownictwa”

MS przywraca ocenzurowany artykuł Ewy Kusz. Wcześniejsza decyzja podjęta „bez wiedzy kierownictwa”
fot. gov.pl
Interia.pl / sz

Jak dowiedział się portal Interia.pl wiceminister Marcin Romanowski anulował decyzję o cofnięciu publikacji.

Na łamach kwartalnika „Dziecko Krzywdzone” ukazał się artykuł Ewy Kusz, cenionej psycholożki i seksuolożki, w którym autorka przyjrzała się metodom przeciwdziałania pedofilii w Kościele katolickim. Ewa Kusz uwzględniła w nim również doświadczenia innych krajów jak Niemcy i USA, przechodząc do aktualnej sytuacji w Polsce. „Dziecko Krzywdzone” to naukowy periodyk tworzony przez psychologów, psychiatrów, prawników i seksuologów zajmujących się przemocą wobec dzieci. Kwartalnikowi został przyznany grant przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Urzędnicy MS zareagowali po publikacji tekstu, nakazując zdjęcie go.

Po medialnej krytyce zareagował wiceminister Marcin Romanowski, który – jak dowiedział się portal Interia.pl – zalecił przywrócenie publikacji, anulując wcześniejszą negatywną decyzję wydaną przez urzędników. - Decyzja o braku zgody na publikację artykułu "Profilaktyka wykorzystywania seksualnego w Kościele Katolickim", który miał ukazać się w kwartalniku "Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka", w ramach realizacji zadań ze środków Funduszu Sprawiedliwości, zapadła bez wiedzy kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy wiceminister Marcin Romanowski anulował tę decyzję – informuje resort sprawiedliwości.

DEON.PL POLECA

Minister Romanowski jednak wciąż podziela krytyczną ocenę artykułu. Ministerstwo sprawiedliwości w rozmowie z portalem przyznaje, że zdaniem ministra tekst nie miał charakteru „naukowej analizy” a był publicystyczny, co miało nie spodobać się urzędnikom. To kłóci się z tym, co powiedział dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Adam Żak SJ, który zwrócił uwagę, że tekst był naukowy, rzetelny, merytoryczny i konsultowany dwukrotnie nim został przekazany do publikacji.

Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest wydawcą kwartalnika, nie kryje radości z przywrócenia publikacji. - Bardzo się cieszymy i doceniamy, że resort nie okopuje się w swoich decyzjach i słyszy argumenty – mówi w rozmowie z Interią. Zauważa jednak, że Ministerstwo Sprawiedliwości przekroczyło wcześniej swoje uprawnienia względem Fundacji, która jest beneficjentem grantu. - ako fundacja musimy zatwierdzać produkty działań, powstające w ramach różnych dotacji. W umowach - w tej także - pojawił się punkt, gwarantujący ministerstwu taką kontrolę. Zapis ten znalazł się w artykule dotyczącym informowania. To standardowe działanie. Chodzi o to, by instytucje dobrze informowały o grantodawcy, odpowiednio eksponowały jego logo, nazwę, itd. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości zinterpretowało ten zapis, jako dający im prawo do merytorycznej interwencji i oprotestowało tekst – stwierdza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

MS przywraca ocenzurowany artykuł Ewy Kusz. Wcześniejsza decyzja podjęta „bez wiedzy kierownictwa”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.