Modlitwa w intencji zmarłych muzyków jazzowych

Modlitwa w intencji zmarłych muzyków jazzowych
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Za zmarłych muzyków modlono się w poniedziałkowy wieczór w kościele oo. dominikanów w Krakowie. Inicjatorem organizowana takiej Mszy św. był przed laty Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie. Szczególny charakter miała modlitwa powszechna, podczas której każdy mógł podejść do mikrofonu i wypowiedzieć nazwisko muzyka, za którego chce się pomodlić.

Msza św. sprawowana w intencji zmarłych muzyków jazzowych jest wydarzeniem, które towarzyszy jednemu z najstarszych festiwali jazzowych na świecie - Krakowskim Zaduszkom Jazzowym. Została zainicjowana w 1987 r. przez Jana Budziaszka, perkusistę zespołu Skaldowie i od tamtej pory odbywa się co roku.

W homilii dominikanin o. Dawid Kusz OP powiedział, że ważna jest pamięć o tych, którzy już odeszli, ale podczas Eucharystii jest też moment, w którym warto pomyśleć o sobie. - Tym wszystkim z nas, którzy może myślą, że Bóg o nich zapomniał, jakoś ich wykluczył, a którzy może są pogubieni w wierze; tym z nas, którzy może myślą, że nie mają prawa tutaj być, albo nie są tego godni - Kościół mówi, że Jego wezwania i dary są nieodwołalne. Bóg pamięta i się troszczy, a ta troska wyraża się w tym, że nas tutaj zebrał wszystkich, aby nam o tym przypomnieć - dodał o. Kusz.

Szczególny charakter podczas Mszy św. ma modlitwa powszechna, podczas której każdy może podejść do mikrofonu i wypowiedzieć nazwisko muzyka, za którego chce się pomodlić.

DEON.PL POLECA

Słowa "Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie" śpiewane przez chór stanowiły tło modlitw za zmarłych muzyków. Wspomniano m.in. Louisa Armstronga, Janis Joplin, Jarosława Śmietanę, Mikołaja Góreckiego, Tadeusza Nalepę, Johna Coltrane'a, Milesa Davisa, Janusza Muniaka, Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Młynarskiego oraz wielu polskich muzyków jazzowych. - Módlmy się i wspominajmy tych, których Bóg obdarzył wielkimi talentami i od których tak wiele możemy się nauczyć - mówił Jan Budziaszek.

Po Mszy św. uczestnicy nabożeństwa wysłuchali tradycyjnego koncertu jazzowego. Eucharystia odbyła się w ramach 62. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Wydarzenie zwane jest "wędrującym festiwalem", ponieważ odbywa się w pięciu miastach: Krakowie, Wieliczce, Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie. Co roku w klimat listopadowych świąt wpisują się specjalne koncerty upamiętniające wielkich ludzi jazzu.

Pierwsze Zaduszki Jazzowe odbyły się 2 listopada w 1954 r. W latach 50. w Polsce było już wielu znakomitych muzyków jazzowych grających na światowym poziomie. Znali się wszyscy, ale nie mieli możliwości spotykania się. Jedynym sprzyjającym temu dniem w roku był Dzień Zaduszny. Tego dnia w 1954 r. doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie.

W program Zaduszek na stałe wpisała się Msza św. "jazzowa" w intencji zmarłych muzyków, celebrowana od tego czasu co roku w kościele oo. dominikanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa w intencji zmarłych muzyków jazzowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.