Modlitwa za narody Polski, Węgier i Ukrainy

(fot. dtpancio / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / mh

"Na ołtarzu pod krzyżem, pod którym modliła się św. Jadwiga, składamy nasze rodziny, ojczyzny i narody" - mówił bp Jan Zając celebrując 14 marca Mszę św. w intencji Polaków i Węgrów. W nabożeństwie w katedrze na Wawelu wzięli udział węgierscy dyplomaci.

W przeddzień narodowego święta Węgier obchodzonego w rocznicę wybuchu Powstania 1848-49 i walki o wolność na Wawelu sprawowano Mszę św. w intencji Polaków i Węgrów, o wierność dziedzictwu św. króla Stefana, św. Jadwigi i innych wspólnych świętych i błogosławionych.

Eucharystię sprawowano przy ołtarzu z relikwiami św. Jadwigi, nad którym wisi czarny krucyfiks przywieziony na Wawel najprawdopodobniej przez Świętą z Węgier. Bp Jan Zając przypomniał, że pod tym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego św. Jadwiga uczyła się królowania i nabierała do niego mocy. "Pan Jezus do nas mówi "czyń, co widzisz". Na tym ołtarzu ofiarnym, jak św. Jadwiga, składamy nasze krzyże, wszystko co nosimy w naszych sercach, nasze ciężary, nasze zranienia, nasze lęki i nasze nadzieje" - mówił rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Do głównej intencji Mszy św. hierarcha dołączył także modlitwę za "braci i siostry z Ukrainy". "Wołamy o pokój i pojednanie, o współpracę i solidarność, o przezwyciężenia nienawiści, o zwycięstwo miłości i przebaczenia. Na ołtarzu pod krzyżem składamy nas samych, nasze rodziny, nasze ojczyzny, nasze narody, składamy cały, jakże poraniony świat" - modlił się bp Zając.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. ambasador i konsul generalna Węgier w Polsce. Do zgromadzonych skierowano słowa pozdrowienia od bp Ferenca Cserhátiego, który w węgierskim episkopacie odpowiedzialny jest za duszpasterstwo wśród rodaków mieszkających poza granicami kraju. Bp Zając zapewnił o pamięci kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, który będzie obecny na popołudniowych uroczystościach związanych z otwarciem Konsulatu Generalnego w Krakowie.

Pierwszy konsulat węgierski otwarty został już w 1918 r. i działał jeszcze po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 r. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1994 r., w czym swój wielki udział miał prof. István Kovács. Decyzją węgierskiego rządu socjalistów i liberałów konsulat został zamknięty w 2009. "Uznaliśmy, że likwidacja tej placówki przez poprzedni rząd była błędem. Od początku rozpoczętej dwa lata temu misji dyplomatycznej w Polsce jednym z moich głównych zadań była rozbudowa sieci przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce, tak by odzwierciedlała ona znaczenie przywiązywane przez nasz rząd do relacji z Polską. W tym czasie powołaliśmy konsulaty honorowe w Szczecinie i Bydgoszczy, jednak powtórne uruchomienie konsulatu generalnego w Krakowie uznajemy za zdecydowanie najważniejsze" - mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" dr Iván Gyurcsik, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Węgier w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa za narody Polski, Węgier i Ukrainy
Komentarze (2)
14 marca 2014, 11:48
MagyaroRszag. Czy moderacja zrobi coś z faktem niemożności edycji wpisów na forum? Może powinnam po prostu zadzwonić, wtedy problem rozwiąże się sam. A może tylko macie nieudolnych informatyków?
14 marca 2014, 11:43
Serdeczne pozdrowienia dla Was, kochani nasi bracia- Węgrzy :) Przy okazji puszczam oko do Ukraińców (emotikona na końcu) ;) Ale to szczególny dzień, w którym zadaję sobie pytanie, co sprawiło, że te dwa nasze odległe geograficznie narody są tak sobie bliskie? Może, bo jesteśmy odlegli geograficznie? Może ze względu na wspólną historię, gdzie nie gnębiliśmy siebie nawzajem? Nie wiem. Ale jakiś czas temu wyczytałam tę historię o węgierskim oddziale w czasie II WŚ, któremu kazano strzelać, ale który złożył broń, bo dowiedział się, że oto kazano im strzelać do Polaków...Nie strzelali. Złożyli broń, odeszli. I love Magyaroszag.