Mosul: muzułmanie narażali życie, by uratować chrześcijańskie święte księgi

Mosul: muzułmanie narażali życie, by uratować chrześcijańskie święte księgi
(fot. Lindasj22 / Shutterstock.com)

Muzułmańska rodzina ukrywała przez trzy lata dwie starożytne prawosławne księgi w Mosulu podczas okupacji miasta przez dżihadystów z ISIS.

Jak przyznaje ks. Paulos Thabit Mekko, zapobiegli oni zniszczeniu chrześcijańskich ksiąg narażając własne życie.
- Ich odwaga i działanie pokazują, że Mosul i Irak można odbudować. Że jedność może odrodzić się dzięki współistnieniu różnych grup, przede wszystkim chrześcijan i muzułmanów - czytamy na stronie agencji prasowej Asia News.
Po wyzwoleniu miasta rodzina przekazała cenne manuskrypty przedstawicielowi wspólnoty chaldejskiej w Erbilu. Poprosili jednak o ochronę swojej tożsamości, ponieważ w Mosulu wciąż działają "uśpione komórki" terrorystów, gotowe do przeprowadzenia zemsty.
"Ostatnio chaldejczyk z Mosulu skontaktował się ze mną, mówiąc, że ma muzułmańskiego sąsiada, dawnego przyjaciela z czasów, kiedy żył w tym mieście" - powiedział ks. Mekko, tłumacząc, jak wszedł w posiadanie manuskryptów. 
W 2015 roku, kiedy miasto znajdowało się kontrolą ISIS, muzułmanin, który jest głową rodziny, poszedł z krewnym w pobliże chaldejskiego klasztoru św. Michała. "Któregoś dnia zobaczył on ciężarówkę, która wyrzuca śmieci, gdy szukał w lesie drewna do gotowania i ogrzewania domu. Wśród śmieci znalazł kilka rękopisów w starożytnym języku syriackim i pomyślał, że mogą mieć jakąś wartość" - mówił ks. Mekko.
Mimo niebezpieczeństwa, muzułmanin zabrał je i ukrył w swoim domu. "Był przerażony, ponieważ wiedział, że może zostać zabity, jeśli zostanie odnaleziony" - dodał chaldejski ksiądz.
Po wyzwoleniu Mosulu, muzułmanin postanowił odwiedzić przyjaciela i byłego chrześcijańskiego sąsiada w Irbilu, w irackim Kurdystanie, gdzie schroniła się duża część społeczności chrześcijan z Mosulu i Równiny Niniwy po ataku ISIS.
"Kiedy żegnał się po wręczeniu mi rękopisów, chciał mi przekazać wiadomość: "Nie wszyscy muzułmanie są z ISIS. Wielu uważa chrześcijan za braci i gotowi są narażać swoje życie nawet po to, by uratować święty tekst chrześcijański!"" - przyznał ks. Mekko.
ISIS kontrolowało Mosul, największe miasto w północnym Iraku, przez cztery lata. Podczas tego okresu terroryści wykradli lub spalili wiele artefaktów należących nie tylko do chrześcijan, ale różnych kultur i religii żyjących w tym mieście.

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Interesuje się dialogiem międzyreligijnym oraz działaniami na rzecz wykluczonych. Współtworzy największego bloga nt. islamu - islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grażyna Jagielska

Reportaż wojenny z wnętrza kobiecego świata

On był ciągle w drodze, w centrum krwawych wydarzeń. Spotykał się z wojskowymi dowódcami, mordercami i lokalnymi watażkami. Kolekcjonował pamiątki od nich, a po powrocie do kraju otrzymywał dziennikarskie...

Skomentuj artykuł

Mosul: muzułmanie narażali życie, by uratować chrześcijańskie święte księgi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.