Mówił otwarcie o tym, co nie podoba mu się w Kościele. Teraz Paweł Gużyński OP opuszcza Polskę 

Mówił otwarcie o tym, co nie podoba mu się w Kościele. Teraz Paweł Gużyński OP opuszcza Polskę 
(fot. Maskacjusz TV / YouTube.com)
1 rok temu
"Gazeta Wyborcza" / ml

Kiedy nie zgadzał się ze słowami innego księdza lub biskupa, mówił o tym głośno. Za wezwanie do dymisji abpa Jędraszewskiego został ukarany pokutą. Teraz na kilka lat opuszcza Polskę. 

“Na razie pozbywam się nadmiaru rzeczy, które nagromadziły się w mojej celi przez ostatnie lata życia w klasztorze - począwszy od pięciu sprezentowanych mi szalików (bo co można podarować zakonnikowi?), a skończywszy na pamiątkowych kubkach, którymi mógłbym wyposażyć niejedną kuchnię” - powiedział w styczniu w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”. 

Od teraz będzie mieszkał w Holandii, gdzie w Rotterdamie będzie magistrem braci studentów. Tak w dominikańskim żargonie nazywa się funkcja zakonnika, który przygotowuje i wychowuje przyszłych księży. 

“Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownych w Polsce. Często mówił w telewizji, radiu, prasie o potrzebie otwarcia się Kościoła na problemy współczesnego świata. Błędy i zaniechania Kościoła punktował w mediach społecznościowych. Postulował konieczność debaty pomiędzy zwaśnionymi stronami polskiego społeczeństwa. Nie odmawiał udziału w publicznych spotkaniach” - tak “Wyborcza” opisuje jego dotychczasowe zaangażowanie.

W czasie pożegnalnej mszy, współbrat ojciec Tomasz Zamorski powiedział o nim, że jest jak “kolorowy ptak opinii, z którym nie zawsze się zgadzamy”. “Toczymy spory, kłótnie, rozmowy. Ale w tym dialogu wydarza się coś ważnego: szukanie prawdy” - dodał. 

Gużyński nie stronił od licznych komentarzy dotyczących życia społeczno-politycznego w kraju. Nie raz uderzał także w samych biskupów. 

Tak było, kiedy bp Wiesław Mering publicznie chwalił prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Gużyński zareagował wtedy emocjonalnym wpisem na Facebooku: “Każdy ksiądz, który spodziewa się «ocalenia wiary narodu» (cokolwiek to znaczy) dzięki wsparciu działalności Kościoła o jakieś polityczne zaplecze ideowe, finanse i struktury państwa jest sprzymierzeńcem głupoty!!!”.

Toczymy spory, kłótnie, rozmowy. Ale w tym dialogu wydarza się coś ważnego: szukanie prawdy.

Kiedy abp Głódź na pytanie dziennikarki o film braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” odpowiedział, że nie ogląda “byle czego”, Gużyński zareagował: “Kiedy dzisiaj patrzę na reakcję abp. Głódzia, to na usta znów pchają mi się słowa: chłop zachował się, jakby go granatem od brony oderwało. Nie powtórzę ich, powiem grzeczniej: to było zachowanie absolutnie skandaliczne”.

W lecie ubiegłego roku dominikanin zareagował na słowa abpa Jędraszewskiego o “tęczowej zarazie”. Zachęcał wiernych do pisania listów do metropolity z apelem, by ten podał się do dymisji. 

„Jeżeli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości” – pisał na Facebooku.

Po tej inicjatywie Gużyński został zesłany przez prowincjała na trzytygodniową pokutę w ciszy. 

“Ostatnie wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą. Jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem" - brzmiał komunikat Pawła Kozackiego OP. 

Na ostatniej mszy w klasztorze w Łodzi powiedział: “Wystrzegać się hipokryzji, obłudy, fasadowości, udawania, maskarady, wreszcie nobilitacji prostactwa. To jest to, co powinniśmy bardzo przepracować w Kościele. Bo ta postawa w postaci pomalowanej na różowo fasady przynosi nam bardzo wiele szkody. Często jesteśmy jak ten rodzic, który ma zawsze rację. Zachowujemy się toksycznie: nam nikt nie może niczego zarzucić, niczego wytknąć. A już nie daj Boże, jak nam wytkną coś pedały, albo lewacy. To dopiero jest zgroza! My nie ruszymy żadnego śmierdzącego problemu u siebie, ale wara, żeby nam jakiś pedał coś mówił na ten temat”.

13 lutego ojciec Gużyński wyjechał do Holandii. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP
10,13 zł
16,89 zł

Weź duszę w swoje ręce i oddaj ją Bogu

Spowiedź może być nie tylko „zaliczona”, „skuteczna” czy „odhaczona”. Może być również „dobra”, to znaczy przynosić widoczne dobro w twoim życiu. Jak to osiągnąć? Ojciec Paweł...

Skomentuj artykuł

Mówił otwarcie o tym, co nie podoba mu się w Kościele. Teraz Paweł Gużyński OP opuszcza Polskę 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.