Müller stanie na czele Kongregacji Nauki Wiary?

Müller stanie na czele Kongregacji Nauki Wiary?
(fot. tejvanphotos / flickr.com)
KAI / pz

Ordynariusz Ratyzbony, bp Gerhard Ludwig Müller może zostać następcą kard. Williama Levady jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary - twierdzi na łamach portalu vaticaninsider argentyński watykanista, Andrés Beltramo Álvarez.

Powołują się jedynie na "króżące w Rzymie głosy" Beltramo twierdzi, że nazwisko bpa Müllera jest najczęściej wymieniane jako kandydata do sukcesji po kard. Levadzie, który 15 czerwca b.r ukończył 75 lat - wiek w którym biskupi a także szefowie dykasterii watykańskich składają na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu. Argentyński watykanista zaznacza, że bp Müller zaliczany jest do grona osobistych przyjaciół Benedykta XVI a w Niemczech jest uważany za obrońcę ortodoksji katolickiej. Przyppomina, że ten urodzony w 1947 r. hierarcha od Od 1986 wykładał teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Był też wielokrotnie zapraszany na wiele uniwersytetów na świecie, a w 2004 roku został doktorem honoris cuasa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a trzy lata później uczynił to Katolicki Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pośród jego ponad 400 naukowych publikacji najbardziej znana jest Dogmatyka Katolicka dla studium i praktyki teologii [i zastosowania teologii w praktyce]. (Katholische Dogmatik. Für Studium und Praxis der Theologie). Jest wydawcą dzieł wszystkich Josepha Ratzingera.

DEON.PL POLECA
Bp Müller jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary a w latach 1998-2002 należał do Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W roku 2005 przeprowadził reformę rad duszpasterskich, co spotkało się z krytyką konmtestującego ruchu "My jesteśmy Kościołem", a spotkało się z uznaniem Stolicy Apostolskiej. Jak przypomina Andrés Beltramo Álvarez bp Müller jest takżśe uczniem i przyjacielem jednego z "ojców" teologi wyzwolenia, Gustavo Gutiérreza, którego poglądów teologicznych bronił publicznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Müller stanie na czele Kongregacji Nauki Wiary?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.