Na Jasnej Górze kończą się rekolekcje biskupów. Dni skupienia przeżywali również kierowcy hierarchów

Na Jasnej Górze kończą się rekolekcje biskupów. Dni skupienia przeżywali również kierowcy hierarchów
Fot. Krzysztof Nahlik / Depositphotos
PAP / pk

Mszą św. odprawioną w piątek o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zakończą się rekolekcje polskich biskupów, które trwają od wtorku - poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry. Równolegle z biskupami swoje rekolekcje przeżywało w tym samym czasie kilkanaście osób z grona ich kierowców.

Msza św. odprawiona zostanie w intencji zmarłych pasterzy kościoła w Polsce. Zwyczaj wspólnotowego przeżywania dni skupienia w Częstochowie zapoczątkowany został przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbywają się one już tradycyjnie na zakończenie roku liturgicznego, przed niedzielą Chrystusa Króla.

- Bardzo ważne, żebyśmy raz w roku spotkali się także na modlitwie, nie tylko na omawianiu i załatwianiu spraw - powiedział na okoliczność rekolekcji poprzedzonych Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Podkreślił, że spotkanie modlitewne najbardziej ze wszystkich buduje wspólnotę, a "to jest biskupom bardzo potrzebne, żeby przeżywać siebie samych jako wspólnotę, w celu lepszego służenia Kościołowi".

Bp Artur Ważny o rekolekcjach: Potrzebujemy zintegrowania naszej codzienności i spojrzenia na nią oczami Słowa Bożego

Natomiast tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny uznał, że "potrzebujemy takiego zintegrowania naszej codzienności i spojrzenia na nią oczami właśnie Słowa Bożego, oczami Pana Boga. Rekolekcje w tym bardzo pomagają.”

DEON.PL POLECA

Rekolekcje hierarchów kościoła katolickiego w Polsce pod hasłem "Odpowiedzialność pasterzy" prowadził ks. prof. Henryk Pietras SJ, patrolog i bizantynolog, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i Collegium Bobolanum w Warszawie. Rekolekcjonista w ciągu czterech dni wygłosił osiem konferencji związanych z tematem hasła przewodniego. Jak wyjaśnił przed wydarzeniem, tematy poszczególnych nauk rekolekcyjnych wynikają bezpośrednio z tekstów Kościoła.

Ks. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ, urodził się w 1954 roku. Jest profesorem nauk teologicznych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 roku. Studiował w Rzymie na Augustinianum, gdzie uzyskał doktorat z patrologii. Habilitował się w roku 1990. Pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa WAM, a także był rektorem Akademii Ignatianum w Krakowie. Autor licznych publikacji z zakresu tematycznego chrześcijaństwa antycznego i patrologii.

Jako ciekawostkę Biuro Prasowe sanktuarium podało także informację, że równolegle z biskupami swoje rekolekcje przeżywało w tym samym czasie kilkanaście osób z grona ich kierowców. Głosił je O. Łukasz Kielak, paulin, pod hasłem przewodnim "Relacje człowieka z Bogiem".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na Jasnej Górze kończą się rekolekcje biskupów. Dni skupienia przeżywali również kierowcy hierarchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.