Na Sardynii ogłoszono błogosławioną Elżbietę Sannę

Na Sardynii ogłoszono błogosławioną Elżbietę Sannę
(fot. nowohuckie PL / youtube.com)
5 lat temu
KAI / pk

Od 17 września Kościół włoski ma nową błogosławioną - Elżbietę Sannę, wdowę i matkę siedmiorga dzieci, która żyła na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej beatyfikacja odbyła się w jej rodzinnej miejscowości - Codrongianos koło Sassari na Sardynii.

Uroczystości tej w tamtejszej bazylice Trójcy Przenajświętszej przewodniczył w imieniu papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

W kazaniu podczas Mszy beatyfikacyjnej nazwał ją "pokorną naśladowczynią Chrystusa i troskliwym świadkiem Jego Miłości". Streszczając pokrótce jej charyzmat kardynał określił nową błogosławioną jako "kobietę miłosierdzia", dodając, że "jej życie było ciągłym praktykowaniem dzieł miłosierdzia cielesnego i duchowego". Kaznodzieja zwrócił uwagę, że pochodziła ona z tego "skrawka raju", jakim jest Sardynia i chociaż była analfabetką, to jednocześnie była bogata "prostą i mocną wiarą, zakorzenioną głęboko w jej sercu".

Mówca przypomniał, że Elżbieta chciał udać się z pielgrzymką do Ziemi Świętej, ostatecznie jednak znalazła się w Rzymie, w którym spędziła już resztę życia. Jej spowiednikiem był św. Wincenty Pallotti, który doradził jej, aby nie martwiła się o dzieci i nie ryzykowała powrotu na Sardynię. Ona zgodziła się na to, choć z oporami, ale okazało się, że dzieci są pod dobrą opieką jej brata, księdza. Zaczęła przeżywać powołanie jako osoba poświęcona całkowicie Bogu, podobnie jak francuska urszulanka św. Maria od Wcielenia (Marie Guyart; 1599-1672), której jeden z synów - Claude - został później benedyktynem i gorącym wielbicielem życia i działań swej matki, ona sama zaś wyjechała jako misjonarka do Kanady.

Kardynał podkreślił, że Elżbieta należała do najbliższych współpracowników św. Wincentego, gdy zakładał swe zgromadzenie, a on sam zwykł był mawiać, że największymi dobroczyńcami pallotynów byli właśnie Elżbieta i sekretarz stanu kard. Lambruschini.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Sardynii ogłoszono błogosławioną Elżbietę Sannę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.