"Na świecie są miejsca, gdzie wierni czekają pół roku na mszę św."

"Na świecie są miejsca, gdzie wierni czekają pół roku na mszę św."
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Są miejsca na świecie, gdzie z powodu małej liczy kapłanów na mszę św. czy spowiedź wierni czekają nawet pół roku - powiedział PAP dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce (PDM) ks. dr Maciej Będziński. Na terytoriach misyjnych jest 75 365 kleryków, 2201 formatorów i 7194 nowicjuszy i nowicjuszek.

W Kościele katolickim IV niedziela wielkanocna, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza, obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Papieskie orędzie na ten dzień nosi tytuł "Powołani do budowania rodziny ludzkiej".

Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. dr. Maciej Będziński zwrócił uwagę, że w wielu miejscach na świecie dostęp do sakramentów nie jest tak prosty, jak w Polsce czy w Europie.

DEON.PL POLECA

Wyjaśnił, że wynika to z małej liczby księży. "Jeśli nie ma kapłana, to nie ma kto sprawować mszy św., a więc Kościół nie jest w stanie się rozwijać" - powiedział dyrektor PDM.

Ks. dr Będziński zwrócił uwagę, że "ciągle na świecie są tereny, gdzie kapłan odwiedza niewielkie wspólnoty raz na pół roku". W związku z tym, wierni mogą tam uczestniczyć w liturgii, czy przystąpić do spowiedzi, raz na pół roku. Jako przykład wskazał Amazonię oraz tereny podbiegunowe.

Dyrektor PDM przyznał, że nawet w krajach afrykańskich, gdzie jest już wielu kapłanów miejscowych, ze względu na liczbę wspólnot i duże odległości czy trudno dostępny obszar - duchowni nie są w stanie dotrzeć do wszystkich kaplic co tydzień, a niekiedy - nawet raz na miesiąc.

Powiedział, że obecnie najszybciej rozwija się Kościół w Azji i w Afryce. "Tam jest najwięcej powołań do kapłaństwa i do życia konsekrowanego na świecie. Natomiast najtrudniejsza sytuacja pod względem ilości duchowieństwa jest w Amazonii, której obszar jest porównywalny z Europą" - powiedział ks. Będziński. Jako przykład wskazał "Wikariat Apostolski św. Józefa, o obszarze porównywalnym z Polską, gdzie jest 17 kapłanów, z czego tylko dwóch miejscowych".

Papieskie Dzieło Świętego Piotra Apostoła ma pod swoją opieką 75 tys. 365 kleryków kształcących się w 745 seminariach duchownych na terytoriach misyjnych, 2201 formatorów oraz 7 tys. 194 nowicjuszek i nowicjuszy.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła jest jednym z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Powstało ono w Caen we Francji w 1889 r. z inicjatywy Jeanne Bigard (1859-1934). Jego zadaniami jest pomoc w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych, jak też pomoc w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach. PDPA przypomina także o odpowiedzialności wszystkich wierzących za misje i troskę o powołania w krajach misyjnych.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Na świecie są miejsca, gdzie wierni czekają pół roku na mszę św."
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.