„Nadzieja na lepszą, bardziej solidarną rzeczywistość”. Trwają przygotowania do Świąt z Ubogimi 2021

„Nadzieja na lepszą, bardziej solidarną rzeczywistość”. Trwają przygotowania do Świąt z Ubogimi 2021
(Fot. Facebook/Wspólnota Sant'Egidio Warszawa)
santegidio.pl/dm

Pakowanie setek prezentów i paczek z żywnością, tworzenie świątecznych dekoracji, próby śpiewu kolęd i pastorałek. Wszystko po to, by w Boże Narodzenie ugościć ubogich po królewsku. Trwają intensywne przygotowania do Świąt z Ubogimi, w których organizację zaangażowanych jest kilkuset wolontariuszy. Nadal można pomóc.

Praca wre, a jednocześnie trwa wielkie oczekiwanie. - Gdy zaczęliśmy rozdawać zaproszenia od razu było widać, jak nasi goście się cieszą. Jak czekają na to wspólne Boże Narodzenie - mówi Michał Jagielski ze Wspólnoty Sant’Egidio, dla którego będą to pierwsze Święta z Ubogimi.

- Liczę, że wszystko uda się organizacyjnie i damy radość tym, którzy na co dzień rzadko jej doświadczają. Spotkania z ubogimi stały się częścią mojego życia, nic więc dziwnego, że spędzę z nimi też część Bożego Narodzenia - zaznacza.

W Warszawie 25 grudnia świąteczny obiad na wynos i gwiazdkowe prezenty otrzyma około 700 osób ubogich, bezdomnych, starszych i samotnych. W tym roku Święta z Ubogimi, w dostosowanej do sytuacji epidemicznej formule, odbędą się w trzech lokalizacjach - w parafii Świętej Barbary przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie o godz. 15.00 z ubogimi spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a także w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu, na terenie której Sant’Egidio prowadzi Szafę Przyjaciół i Centrum Pomocy oraz w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie Wspólnota od kilku lat regularnie organizowała Obiad Bożonarodzeniowy.

DEON.PL POLECA

Przed południem część posiłków i prezentów zostanie zawieziona bezpośrednio do zaprzyjaźnionych osób bezdomnych, żyjących „na peryferiach” miasta, m. in. w przyczepach kempingowych, altankach działkowych czy pustostanach.

Tegoroczne Święta z Ubogimi odbywają się pod hasłem „Tu rodzi się nadzieja”. - Spotkanie z drugim, życzliwym człowiekiem, którego ubodzy doświadczają podczas Świąt Bożego Narodzenia, na pewno może pomóc im nabrać w życiu trochę nadziei - mówi Michał Jagielski.

- A ta nadzieja przekłada się potem na - czasami większe, czasami mniejsze - realne zmiany w życiu osób bezdomnych. Oglądanie tego na własne oczy to piękne i budujące doświadczenie - dodaje Agnieszka Stróżyk, koordynująca w tym roku zbiórkę prezentów. - W czasie Świąt z Ubogimi rodzi się też nadzieja na lepszą, bardziej solidarną rzeczywistość. Świat, w którym jesteśmy na siebie nawzajem otwarci i wrażliwi - zaznacza.

Dziękując za dotychczasowe zaangażowanie i otwarte serca tak wielu ludzi dobrej woli, Wspólnota Sant’Egido przypomina, że pod linkiem https://pomagam.pl/swieta-2021 wciąż prowadzona jest zbiórka funduszy na zakup obiadów i prezentów.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku Wspólnota Sant’Egidio w 70 krajach ugościła ponad 250 tys. osób.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa - bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

santegidio.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

„Nadzieja na lepszą, bardziej solidarną rzeczywistość”. Trwają przygotowania do Świąt z Ubogimi 2021
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.