Nagrody im. Św. Brata Alberta wręczone

Nagrody im. Św. Brata Alberta wręczone
Ewę Kopacz wyróżniono za "serce i wsparcie w duchu miłosierdzia św. Brata Alberta okazane w Moskwie rodzinom tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej (fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
KAI / slo

Danuta Baszkowska – znana działaczka ekumeniczna i charytatywna oraz minister zdrowia Ewa Kopacz to jedne z laureatek nagrody im. Św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Jury pod przewodnictwem o. Wacława Oszajcy SJ wyróżniło Baszkowską za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zbliżenia ekumenicznego, a Kopacz za wsparcie okazane rodzinom tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 grudnia w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

DEON.PL POLECA
Nagroda im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego – przyznawana jest od 1976 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej, działalności charytatywnej, społecznej i ekumenicznej. Fundatorami nagrody od początku jej powstania są Unia Chrześcijańsko-Społeczna (do końca 1988 r. nosiła nazwę Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społeczne) i Ars Christiana. Do tej pory specjalne wyróżnienia otrzymali wybitni twórcy, poeci i pisarze, muzycy, architekci, malarze, rzeźbiarze oraz liczni społecznicy - w sumie ponad 300 osób.

W tym roku przyznano 13 nagród. Danuta Baszkowska otrzymała ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zbliżenia ekumenicznego. Laureatka jest prezesem Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, które we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią św. Alojzego Orione i Warszawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej organizuje od 10 lat comiesięczne Modlitewne Spotkania Ekumeniczne, łączące duchownych i świeckich różnych wyznań chrześcijańskich Warszawy i okolic.

DEON.PL POLECA

Baszkowska jest też członkiem Komitetu Krajowego organizującego w Polsce Światowy Dzień Modlitwy kobiet o pokój, który łączy chrześcijanki ze 170 krajów świata. Ponadto była m.in. członkiem Komitetów Organizacyjnych V-VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, przewodniczącą Komisji Ekumenicznej VIII Zjazdu oraz pomysłodawczynią i współorganizatorką Ekumenicznych Nabożeństw w formie przemarszów ulicami Gniezna, duchownych i świeckich z różnych Kościołów.

- Tak wielkie wyróżnienie nie jest tylko dla mnie, ale też dla przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich, których Bóg postawił na mojej drodze. Ekumenia to wielki nakaz Chrystusowy, ale i wielka nadzieja. Św. Brat Albert rozdawał chleb nie tylko by karmić, rozdawał też Boski chleb - my, chrześcijanie, czekamy na wspólne dzielenie się tym chlebem przy jednym stole - powiedziała Baszkowska.

Minister zdrowia Ewę Kopacz wyróżniono za "serce i wsparcie w duchu miłosierdzia św. Brata Alberta okazane w Moskwie rodzinom tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej".

Odbierając nagrodę min. Kopacz zwróciła uwagę, że jest przede wszystkim lekarzem, a dopiero na drugim miejscu - urzędnikiem państwowym. - Może moi koledzy lekarze nie zawsze są zadowoleni z moich decyzji, ale dla mnie zawsze najważniejszy będzie pacjent - powiedziała. Dodała, że wspólnie z nią nagrodę powinien odebrać ks. Henryk Błaszczyk, duszpasterz służb ratownictwa medycznego, który był obecny w Moskwie podczas identyfikacji ciał i cały czas służył opieką duszpasterską rodzinom ofiar.

Przyznano także dwie nagrody zagraniczne. Otrzymali je ks. dr Justus Werdin za "budowanie jedności między Polakami i Niemcami oraz katolikami i ewangelikami przez pielgrzymkę ekumeniczną szlakiem cesarza Ottona III Magdeburg-Gniezno" oraz ks. Mitrat Fiodor Powny za stworzenie na Białorusi Ośrodka Miłosierdzia oraz za działalność charytatywno-opiekuńczą.

Wśród pozostałych wyróżnionych znaleźli się dziennikarze, artyści, działacze kulturalni i społeczni, m.in. Halina Bortnowska - działaczka ekumeniczna i publicystka "Znaku" i "Tygodnika Powszechnego", twórczyni Bezpośredniej Pomocy Głodującym - Jadwiga Sobol, a także Międzywyznaniowa Misja "Chrześcijańska Służba Socjalna" uhonorowana "za dawanie, poprzez wspólną pracę na rzecz ludzi wykluczonych społecznie, żywego świadectwa jedności chrześcijan". Jezuitę ks. Wacława Oszajcę, poetę i publicystę, wyróżniono za całokształt posługi oraz twórczości artystycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody im. Św. Brata Alberta wręczone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.