Tydzień Kultury z Bratem Albertem

Tydzień Kultury z Bratem Albertem
Tydzień Kultury z Bratem Albertem organizowany jest w Gorzowie od 2007 roku
PAP / slo

Zawsze dziel się z innymi – to hasło tegorocznego Tygodnia Kultury z Bratem Albertem, który rozpocznie się w Gorzowie Wlkp. (Lubskie) 23 marca. Dla gorzowian i podopiecznych schroniska dla bezdomnych mężczyzn przygotowano ciekawe wystawy, koncerty.

W Galerii "Pod pocztową trąbką" otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Nie-wykluczeni. Odcienie szarości”. Przedstawia ona osoby bezdomne i ich zainteresowania. "Poprzez wystawę pragniemy pokazać, jak istotnym elementem życia człowieka są pasje, które nie tylko pozwalają oderwać się od codzienności, ale też dają szansę przetrwać w najtrudniejszych momentach. Dając radość i spełnienie, pasje integrują osoby wykluczone społecznie i motywują je do działania" - podkreślają organizatorzy ekspozycji.

Ekspozycję „Nie-Wykluczeni. Odcienie szarości" zorganizował Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w związku z ogłoszonym w 2010 r. przez Radę Europy Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

W ramach Tygodnia Piotr Kuśmider – wieloletni pracownik gorzowskiego schroniska przygotował wystawę 30 zdjęć, na których uwiecznił życie w schronisku i jego mieszkańców podczas pracy, modlitwy, przygotowywania posiłków, odpoczynku, zadumy i rywalizacji sportowej.

DEON.PL POLECA

W trakcie tegorocznej edycji Tygodnia Kultury odbędzie się także koncert dla wolontariuszy z gorzowskich szkół średnich, którzy w grudniu ub. zebrali na schronisko 9 tys. zł. 26 marca zagrają dla nich trzy młode kapele: Maki i Chłopaki, Żółte Kalendarze oraz Ulica Krokodyli.

Muzycznie będzie także w samym schronisku, bo 27 marca piosenki Bułata Okudżawy wykona tam Elżbieta Kuczyńska. „Jej występy to dla naszych podopiecznych święto, o którym długo pamiętają. W tym roku Ela zaprezentuje ballady rosyjskiego barda i poety, który w zadumie i z nostalgią pochyla się nad losem człowieka” - powiedział PAP Jakub Żytkowski z gorzowskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta.

Kolejne wydarzenie Tygodnia Kultury z Bratem Albertem to promocja tomu opowiadań „To tylko żart”, którego autorką jest Weronika Kurjanowicz, wychowawczyni kilku pokoleń gorzowskiej młodzieży, polonistka, współzałożycielka gorzowskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Organizatorka Tygodnia Kultury.

„Rozważając, jak mogę wesprzeć Towarzystwo, postanowiłam wykorzystać swoją polonistyczną wiedzę i napisać kilka opowiadań, które być może przyniosą nowe datki” - powiedziała PAP Kurjanowicz. Datki będą zbierane do puszek m.in. podczas promocji.

Dla gorzowian i podopiecznych schroniska odbędą się także: projekcja filmu „Przypadek Pekosińskiego” w reż. Grzegorza Królikiewicza z 1993 roku, przedstawienie Teatru Kreatury – „Miejski kraul” w reż. Przemka Wiśniewskiego, koncert chóru z Uniwersytetu III Wieku, koncert muzyki klasycznej pod hasłem Viva la Guitarra w wykonaniu: Cezarego Strokosza (gitara klasyczna) i Kamili Strokosz (wokal).

Tydzień Kultury z Bratem Albertem organizowany jest w Gorzowie od 2007 roku, by przybliżyć pracę towarzystwa, ideę albertyńską i możliwości pomocy ludziom wykluczonym społecznie. Potrwa do końca marca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tydzień Kultury z Bratem Albertem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.