Najważniejsza reforma Kościoła Benedykta XVI

Najważniejsza reforma Kościoła Benedykta XVI
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Kardynał Walter Kasper uważa, że "największą" reformą wprowadzoną przez Benedykta XVI była jego decyzja o ustąpieniu. Dzięki temu "papiestwo stało się nieco bardziej ludzkie", powiedział, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z dziennikiem "Rheinischer Post".

Zdaniem niemieckiego purpurata teraz zobaczyliśmy, że papież jest człowiekiem, który podobnie jak każdy musi zmierzyć się z ograniczeniami przychodzącymi z wiekiem, do tego jeszcze w świecie coraz bardziej przyspieszającym tempo i coraz bardziej złożonym. Jednocześnie kard. Kasper przestrzegł, że nie można od tej chwili mówić o "papiestwie na jakiś czas". Każdy przyszły papież jest wybierany dożywotnio i "ma pełną swobodę podejmowania decyzji". Jednak w przyszłości rezygnacja papieża będzie nie tylko teoretyczną możliwością. "Konklawe będzie się musiało zastanowić, w jaki sposób rozwiązać tę sytuację", stwierdził. Kasper wyznał, że udział w wyborze nowego papieża jest dla niego "wielką niespodzianką". 5 marca kończy bowiem 80 lat, a więc zaledwie pięć dni po rozpoczęciu "sedis vacante".

Zdaniem emerytowanego "ministra do spraw ekumenizmu" wydarzenia ostatnich lat niezwykle wyraźnie pokazały, iż w Kurii Rzymskiej konieczne są reformy. Musi być bardziej transparentna, należałoby też zastanowić się nad reorganizacją stylu komunikacji między urzędami kurialnymi oraz komunikacji z Kościołami lokalnymi, zastanowić się nad miejscem synodów biskupów i zgromadzeń kardynałów, a także nad formą pracy medialnej.

Pochodzący z Niemiec purpurat przyznał, że od wyboru Benedykta XVI nastroje w Kościele katolickim są mniej optymistyczne. Zaostrzyły się problemy, które istniały już podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Konkretnie kard. Kasper wymienił sekularyzację, kryzys Kościoła i jego krytykę w Europie Zachodniej, prześladowania chrześcijan w wielu krajach świata i przeniesienie punktu ciężkości na półkulę południową. Z drugiej jednak strony za pontyfikatu Benedykta XVI "u wielu chrześcijan nastąpiło znaczne uduchowienie i pogłębienie wiary". - Z pewnością nieprędko będziemy mieli papieża o takim formacie duchowym i intelektualnym, powiedział kard. Kasper i dodał z goryczą, że "już niebawem wielu jego dzisiejszym krytykom będzie go brakowało".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najważniejsza reforma Kościoła Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.