"Nauczanie Jana Pawła II nie przedawnia się"

"Nauczanie Jana Pawła II nie przedawnia się"
Bądźmy hojni wobec Boga, tak jak hojny był Karol Wojtyła, syna tej ziemi i tego miasta Wadowic.
8 lat temu
KAI / slo

Jest coś zdumiewającego w tym, że osiem lat po śmierci Jan Paweł II jest tak bardzo obecny w życiu Kościoła, jego autentyczne nauczanie nie przedawnia się - mówił 18 maja na rynku w Wadowicach kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystościom 93. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Okoliczność ta stała się dla niego okazją, aby w Wadowicach wraz z 12 kolegami kursowymi świętować jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Wśród jubilatów był poprzedni, długoletni proboszcz parafii Ofiarowania NMP ks. infułat Jakub Gil.

Obecnej na Mszy św. młodzieży z ok. 80 spośród ponad 600 szkół imienia Jana Pawła II kard. Dziwisz ukazał ich patrona jako uosobienie ideału miłości, służby Bogu i człowiekowi. Przypomniał też słowa Ojca Świętego do młodzieży, że człowiek, który kocha, nie starzeje się. - Bądźmy hojni wobec Boga, tak jak hojny był Karol Wojtyła, syna tej ziemi i tego miasta Wadowic - zachęcał kaznodzieja.

"Życzymy, życzymy, życzymy, i zdrowia i szczęścia, i błogosławieństwa przez serce Maryi" - zaśpiewali przed Mszą św. wadowiczanie, tak jak kiedyś Janowi Pawłowi II, kard. Dziwiszowi i pozostałym jubilatom. - Żeśmy tu przyszli dla Jana Pawła II - mówił metropolita krakowski, dziękując za życzenia i występy artystyczne na cześć jubilatów, którzy 50 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Wojtyły. Jeżeli te życzenia są także dla księży - mówił kard. Dziwisz - to tłumaczy się także tym, że "nasz rocznik był związany z Janem Pawłem II od pierwszego roku seminarium aż do końca jego życia", które na każdy z wówczas wyświęconych wywarło istotne piętno.

W imieniu jubilatów kard. Dziwisz dziękował także Wadowicom, że wydały takiego człowieka, który "był dla nas mistrzem, pasterzem i papieżem, za którym szliśmy z miłością". Metropolita krakowski stwierdził, że kanonizacja Jana Pawła II nastąpi już niedługo.

Wyznał też, że on sam myślał o kapłaństwie od dziecka. W dziejach wielu powołań - kontynuował kard. Dziwisz - znane są opowieści o dzieciach, które stawiały ołtarzyki i głosiły kazania. - U mnie też tak się stało i za to dziękuję Bogu - wyznał metropolita krakowski.

W uroczystości wzięły udział władze miasta z burmistrz Ewą Filipiak i starostą Jackiem Jończykiem. Pani burmistrz, ukazując jako wzór Jana Pawła II, mówiła młodzieży jak bardzo ważny jest patriotyzm lokalny.

Tradycyjnie przyjechał z Opola owacyjnie powitany przez Wadowiczan 93-letni Eugeniusz Mróz, ostatni żyjących kolegów gimnazjalnych Lolka Wojtyły.

Wadowice zawsze uroczyście świętują rocznicę urodzin swego wielkiego rodaka. Także w tym roku do miasta, gdzie w życiu Karola Wojtyły "wszystko się zaczęło", ściągnęło wielu pielgrzymów z Polski i z całego świata. W tłumie wiernych znalazł się wyjątkowy pielgrzym - był to Norweg, odwiedzający polskie sanktuaria, który dotarłszy do Wadowic dowiedział się ze zdziwieniem, że w tym mieście urodził się papież Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nauczanie Jana Pawła II nie przedawnia się"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.