Naukowcy i przywódcy religijni apelują o działanie na rzecz ochrony środowiska

Naukowcy i przywódcy religijni apelują o działanie na rzecz ochrony środowiska
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
KAI / tk

Podczas watykańskiego spotkania „Wiara i nauka: w kierunku COP26” uczestnicy zaapelowali m.in. o jak najszybsze osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla oraz o promowanie zrównoważonego stylu życia.

W apelu wezwano uczestników szczytu klimatycznego w Glasgow, który będzie obradował w od 31 października do 12 listopada, o podjęcie szybkich, odpowiedzialnych i wspólnych działań w celu jak najszybszego osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto, poprzez ograniczenie emisji własnych i finansowanie redukcji emisji przez kraje uboższe. „Wszystkie rządy muszą przyjąć kurs, który ograniczy wzrost średniej temperatury na świecie do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej” – czytamy w apelu.

Sygnatariusze dokumentu uważają, że zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie i wzywają państwa do większej odpowiedzialności. Wskazują, że szczególną uwagę należy poświęcić prawom ludności tubylczej i społeczności lokalnych.

Apelują do rządów o podjęcie „zrównoważonych praktyk użytkowania gruntów”, a także promowania „zrównoważonego stylu życia, modeli konsumpcji i produkcji".

Przedstawiciele religii zobowiązali się do „pogłębienia wysiłków na rzecz zmiany sposobu odnoszenia się do Ziemi i innych ludzi wśród członków naszych tradycji", jak również do „zachęcania naszych instytucji edukacyjnych i kulturalnych by wzmacniały i dawały priorytet integralnej edukacji ekologicznej", aktywnemu uczestniczeniu w dyskursie publicznym na temat kwestii środowiskowych oraz zaangażowaniu kongregacji i instytucji w „budowanie wspólnot zrównoważonych, odpornych i sprawiedliwych”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Naukowcy i przywódcy religijni apelują o działanie na rzecz ochrony środowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.