"Nie będziemy lekceważyć żadnych przypadków wykorzystywania seksualnego"

"Nie będziemy lekceważyć żadnych przypadków wykorzystywania seksualnego"
O. Adam Żak SJ. Zdj.: YT.com/Deon TV
Deon.pl

"Tendencja najnowszych lat w kwerendzie daje świadomość, iż nie jest ona zniżkowa. Zapewniamy jednak, że nie możemy i nie będziemy lekceważyć żadnych przypadków wykorzystywania seksualnego, ani najnowszych ani z przeszłości. Te wyniki - sprzed wielu lat, są obrazem zaniedbania, dlatego działamy teraz, aby za kilka lat te przypadki się nie namnożyły" - mówił o. Adam Żak koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

28 czerwca odbyła się konferencja prasowa podczas której Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz kapłani bezpośrednio zaangażowani w przekazali najnowsze informacje dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży o czym informowaliśmy tutaj. Podczas konferencji poinformowano, iż 292 księży i zakonników zostało oskarżonych o przestępstwa seksualne wobec dzieci i osób poniżej 18. roku życia. Dane te zostały zebrane w okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r.

Podczas konferencji swoje wystąpienie miał także o. Adam Żak, który tak podsumował przedstawione dane:

"Ta prezentacja i interpretacja [przypadków wykorzystywania seksualnego - przyp. red] jest zrobiona w bezpośredniej bliskości kwerendy, nie jest jeszcze odpowiednio pogłębiona. Ta kwerenda potwierdza nas w konieczność pracy, którą rozpoczęliśmy 7-8 lat temu. To konieczne stopniowe przesuwanie akcentów z reagowania na prewencję. Widać to bardzo wymownie i wyraźnie w najnowszych danych na temat wykorzystywania. Te świeże dane, te ludzkie tragedie, które dokonywały się w zeszłych latach, uświadamia nam konieczność lepszego podejścia do tych spraw. Należy zintensyfikować pracę nad prewencją. To co się rzuca w oczy to fakt, że mamy w tej chwili [od poprzedniej kwerendy - przyp. red.] falę ujawnień wykorzystywań seksualnych. Jest to sygnał, że czeka nas jeszcze więcej takich ujawnień, z pewnością, niektóre przypadki nigdy nie zostaną nikomu opowiedziane. Ta świadomość nas popycha do lepszego reagowania na zgłaszane przypadki, do ulepszenia poziomu naszego działania. Szczególnie jeśli chodzi o przypadki sprzed wielu lat" - powiedział o. Żak.

DEON.PL POLECA

O. Adam Żak wypowiedział się również na temat działań, jakie towarzyszom zespołowi:

"Będziemy przygotowywać programy prewencyjne, już je tworzymy w kwestiach osób niepełnosprawnych, dzieci, wyjazdów wakacyjnych, wspólnot. Niestety, wciąż mamy za mało specjalistów, ale sięgamy do internetu, tworzymy programy e-learningowe, działamy oraz współpracujemy ze środowiskami, które mają kontakt z rodziną, ze światem w którym są młodzi. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin będzie systematycznie pomagał nam wykształconymi specjalistami, pomagał szczególnie ofiarom wykorzystywania seksualnego oraz działał prewencyjnie w Kościele" - zakończył o. Żak.

Źródło: Deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie będziemy lekceważyć żadnych przypadków wykorzystywania seksualnego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.