"NIE" dla adopcji dzieci przez pary jednopłciowe

"NIE" dla adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
(fot. Guillaume Paumier / Foter / CC BY-SA)
KAI / mh

Portugalscy parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy umożliwiający adopcję dzieci przez tzw. małżeństwa gejów i lesbijki. Obecnie homoseksualiści w Portugalii mogą adoptować dzieci indywidualnie, jednak nie wolno im tego robić jako pary. Po tym jak w 2012 roku deputowani gremialnie odrzucili projekt prawa przyznający homoseksualnym parom prawo do adopcji, tym razem opozycja wobec takiej poprawki nie była już taka znacząca.

Projekt odrzucił centroprawicowa koalicja w głosowaniu 21 marca, w którym 112 deputowanych było przeciwko prohomoseksualnym rozwiązaniom a za - 107. Czterech deputowanych było nieobecnych. Przeciwko projektowi jednoznaczne stanowisko wyraził Kościół katolicki, który już w 2010 roku, kiedy zalegalizowane w Portugalii związki tej samej płci, ostrzegał przed eskalacją żądań środowisk gejowskich i lesbijskich. Zaznaczał jednocześnie, że przyjęcie prohomoseksualnego prawa jest "krokiem wstecz w zapewnieniu społecznej spójności" i jest "sprzeczne z solidnymi zasadami różnych cywilizacji".

14 marca bt. Trybunał Kosntytycyjny w Portugalii wypowiedział się przeciwko proponowanemu przez parlament referendum w sprawie tego, czy tzw. homomałżeństwa mogą adoptować dzieci. Sędziowie zauważyli, że pytania zaproponowane przez pomysłodawców referendum są dwuznaczne i mogą nie być dostatecznie zrozumiane przez wyborców, a tym samym wynik głosowania może być wypaczony. Za referendum opowiadał się portugalski episkopat.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"NIE" dla adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.