"Nie" dla Komunii dla rozwiedzionych małżeństw

"Nie" dla Komunii dla rozwiedzionych małżeństw
(fot. jason pier in dc / flickr.com)
8 lat temu
KAI / slo

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, abp Gerhard Ludwig Müller nie widzi możliwości, aby rozwiedzeni katolicy, którzy zawarli ponowne związki, byli dopuszczeni do Komunii św. Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przytoczyła artykuł opublikowany na łamach ukazującej się w Würzburgu gazety "Tagespost".

Abp Müller wyjaśnia w nim, dlaczego Kościół nie może się zgodzić, nawet w pojedynczych przypadkach, na Komunię dla ludzi w ponownych związkach po rozwodzie. Podkreśla, że nierozwiązalność zawartego sakramentalnie małżeństwa katolickiego dotyczy wszystkich w takim samym stopniu. Ponieważ jest to "norma boska", Kościół nie może tu o niczym decydować.

Ta nauka napotyka ciągle na brak zrozumienia w świecie coraz bardziej zlaicyzowanym - czytamy w artykule abp. Müllera. Kościół nie może jednak odpowiadać na to pragmatycznym dostosowywaniem się do takich potrzeb - wyjaśnia watykański hierarcha i zwraca uwagę, że "niedopuszczalne jest też i to, że niektóre z tych osób kierując się własnym sumieniem przystępują do Komunii św.". Jeśli ktoś ma wątpliwości co do ważności związku, który jego zdaniem rozpadł się, musi w tej sprawie zwrócić się do kościelnego sądu, który może orzec nieważność zawarcia związku.

W swoim artykule abp Müller wyraźnie dystansuje się od praktyki Kościoła prawosławnego, który dopuszcza na drugie, a nawet trzecie małżeństwo swoich wyznawców i je błogosławi. - Tej praktyki nie da się pogodzić z wolą Bożą - uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary i przyznaje, że stanowi to "niebagatelny problem ekumeniczny".

Jednocześnie watykański hierarcha podkreślił, że w sprawach Komunii dla osób rozwiedzionych i żyjących w drugich związkach nie można stosować "prawa wyjątkowego". W tych okolicznościach wielką rolę do spełnienia mają duszpasterze, którzy większą troską powinni otoczyć ludzi znajdujących się w takiej sytuacji.

Abp Müller przyznaje, że droga, wskazana osobom rozwiedzionym, które wstąpiły w drugi związek nie jest prosta. Wyjaśnia, że starając się "zrozumieć praktykę Kościoła i nie przystępując do Komunii, ludzie ci składają na swój sposób świadectwo nierozerwalności małżeństwa" i zwraca uwagę, że poza Komunią istnieją jeszcze inne sposoby wspólnoty z Bogiem. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaleca jednocześnie, aby duszpasterze szczególną wyrozumiałością otaczali ludzi żyjących "w nieregularnych sytuacjach".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie" dla Komunii dla rozwiedzionych małżeństw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.