"Nie ograniczać Synodu do tematów europejskich"

"Nie ograniczać Synodu do tematów europejskich"
(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
KAI / slo

Obrady Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów na temat rodziny nie powinny zostać ograniczone do tematów budzących kontrowersje w Europie, takich jak problem osób rozwiedzionych żyjących w związkach cywilnych, czy homoseksualistów, uważa biskup Jean-Marie Lovey.

Podczas spotkania z mediami wczoraj w Watykanie, ordynariusz szwajcarskiej diecezji Sion podkreślił, że "synod musi uważać, aby nie ograniczyć się do dwóch czy trzech tematów, które mogą spowodować ryzyko, iż uczestnicy obrad będą musieli zająć pozycję «za lub przeciw»".

Słusznie, że Szwajcarię i inne kraje europejskie interesują sprawy rozwiedzionych żyjących w związkach niesakramentalnych, stwierdził bp Lovey. Jego zdaniem, jest to "bezsprzecznie realny problem", wymagający nowych form duszpasterskich. Ale jednocześnie w Kościele powszechnym jest jeszcze wiele innych realnych problemów, którymi w swojej powszechności powinien się zająć synod. W tym kontekście szwajcarski biskup zwrócił uwagę na "pewną nadreprezentację Europy" na spotkaniu biskupów świata. Przypomniał, że spośród ogółem 270 uczestników synodu najsilniejszą - bo liczącą 107 osób - grupę stanowią Europejczycy.

Zdaniem bp. Loveya błogosławieństwo dla par homoseksualnych "nie jest dziś najlepszym wyjściem". Z jednej strony taki akt kryje w sobie niebezpieczeństwo, że "problem można uważać za załatwiony", z drugiej natomiast przez wielu chrześcijan może zostać przyjęty jako prowokacja. Szwajcarski biskup uważa, że zamiast takiej formy, potrzebne jest zakrojone na dłuższy czas duszpasterskie towarzyszenie osobom przeżywającym ten problem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie ograniczać Synodu do tematów europejskich"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.