Nie żyje ks. Stanisław Bartmiński. Wielbiciele serialu "Plebania" pogrążeni w smutku

Nie żyje ks. Stanisław Bartmiński. Wielbiciele serialu "Plebania" pogrążeni w smutku
Fot. depositphotos.com / Twitter.com
KAI / tk

Nie żyje ks. prałat Stanisław Bartmiński, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Marcina w Krasiczynie koło Przemyśla. Duchowny był współtwórcą duszpasterstwa rolników, organizatorem pomocy internowanym w stanie wojennym i wsparcia działalności opozycji rolniczej w latach 80. XX wieku. Był też konsultantem znanego serialu "Plebania" i pierwowzorem jego głównego bohatera. Ks. Bartmiński miał 87 lat.

Kim był ks. Stanisław Bartmiński?

Ks. Stanisław Bartmiński urodził się 30 października 1936 roku w Kruhelu Małym – dzisiejszej dzielnicy Przemyśla jako syn Mieczysława i Franciszki z domu Zając. Był najstarszym z rodzeństwa – miał czterech braci: Mariana, Jerzego, Floriana i Jana oraz jedną siostrę Marię Klimowicz z domu Bartmińską.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. w Przemyślu. W latach 1970 – 2008 był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie koło Przemyśla. Z jego inicjatywy odnowiony został dawny cmentarz żydowski w tej miejscowości. Przy wejściu umieścił napis "Starszym braciom w wierze". W 1991 r. doprowadził do remontu dawnej cerkwi greckokatolickiej w pobliskich Chołowicach (należących do parafii Krasiczyn). W latach 1989 – 2017 redagował również pismo "Wieści Krasiczyńskie", przez większość czasu wydawane jako tygodnik.

DEON.PL POLECA


W okresie PRL ks. Bartmiński organizował rekolekcje i kolonie dla młodzieży, a po wybuchu stanu wojennego kolonii dla dzieci osób internowanych i dzieci niepełnosprawnych. Przekazywał paczki żywnościowe internowanym w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach. W grudniu 1982 r. zorganizował w Krasiczynie pierwsze rekolekcje, które dały początek duszpasterstwu rolników. Udzielał pomocy potrzebującym, szczególnie represjonowanym z powodów politycznych.

Znany z działalności na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz postaw otwartości i tolerancji, ks. Bartmiński w 2012 r. został pierwszym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowionej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ).

Wielokrotnie organizował wspólne nabożeństwa z udziałem katolików obrządku łacińskiego oraz wschodniego, a także prawosławnych. Otwarty na dialog międzyreligijny. Opiekował się opuszczonymi świątyniami unickimi. Działał na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego.

Ks. Bartmiński był również konsultantem popularnego serialu "Plebania" i pierwowzorem jego głównego bohatera.

Duchowny zmarł 18 kwietnia w wieku 87 lat, w tym blisko 65 lat w kapłaństwie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gabriel Looser

Książka jest próbą zmierzenia się z pytaniem: co dzieje się po śmierci? Czy jakaś cząstka człowieka istnieje dalej? Autor zajmuje się tym problemem, szukając świadectw w "księgach umarłych" dawnych kultur z różnych części świata, w...

Skomentuj artykuł

Nie żyje ks. Stanisław Bartmiński. Wielbiciele serialu "Plebania" pogrążeni w smutku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.