Nie żyje aktorka Zofia Kucówna. Miała 90 lat

Nie żyje aktorka Zofia Kucówna. Miała 90 lat
W sobotę wieku 90 lat zmarła Zofia Kucówna (Fot. PAP/Andrzej Rybczyński)
dziennik.pl/Facebook.com/dm

Nie żyje Zofia Kucówna, znana m.in. z ról w filmach „Wiano” Jana Łomnickiego, „Spirala” Krzysztofa Zanussiego, a także z seriali „Egzamin z życia” i „Dom nad rozlewiskiem”. Artystka zmarła w sobotę w wieku 90 lat. Była aktorką, pedagogiem oraz pisarką.

Informację o śmierci aktorki opublikowano na profilu Związku Artystów Scen Polskich na Facebooku.

„Żegnamy Zofię Kucównę - znakomitą aktorkę, pedagożkę, autorkę książek, społeczniczkę. Dzisiaj opuściła swój ukochany Skolimów, miejsce bliskie jej sercu, któremu oddała swój czas i siły, o które troszczyła się przez całe lata, zarażając tym młode pokolenie swoich studentów, pozostawiając nas w smutku, żalu i zadumie” - czytamy.

Zofia Kucówna urodziła się w Warszawie 12 maja 1933 roku. W 1955 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występowała m.in. w warszawskim Teatrze Powszechnym, Teatrze Ateneum, Teatrze Narodowym i Teatrze Współczesnym; znana była również jako wykonawczyni piosenek Agnieszki Osieckiej oraz piosenek z "Kabaretu Starszych Panów", m.in. „Kaziu, zakochaj się”.

DEON.PL POLECA


Stworzyła również kilkanaście ról filmowych i serialowych. Pierwszą z nich zagrała w obyczajowym filmie Leonarda Buczkowskiego „Deszczowy lipiec” (1957). Potem była jeszcze m.in. Bronką w tragedii miłosnej „Wiano” Jana Łomnickiego (1963), Teresą w telewizyjnym dramacie obyczajowym „Bariery dźwięku” Zbigniewa Kuźmińskiego (1968) i lekarką Marią w „Spirali” Krzysztofa Zanussiego (1978). Wystąpiła w tytułowej roli w „Sabinie”, psychologicznym filmie w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1998).

Zmarła w sobotę. Miała 90 lat.

dziennik.pl/Facebook.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Niezwykły talent, wyrazista postać. Kim był, że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić?

Brał wszystko na dystans – może z wyjątkiem studiów aktorskich, do których pchała go potężna siła artystycznego powołania. Grał postaci zadumane jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje aktorka Zofia Kucówna. Miała 90 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.