Nie żyje metropolita Herman, były zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ameryki

Nie żyje metropolita Herman, były zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ameryki
fot. Edlits / Depositphotos
KAI / pk

W wieku 90 lat zmarł 6 września w klasztorze św. Tychona w stanie Pensylwania emerytowany arcybiskup waszyngtoński i nowojorski, metropolita całej Ameryki i Kanady Herman (Swaiko).

W latach 2002-2008 stał on na czele Prawosławnego Kościoła Ameryki (PKA), który autokefalię (niezależność organizacyjną) uzyskał w 1970 od Patriarchatu Moskiewskiego, ale decyzji tej do dzisiaj nie uznały ani Patriarchat Konstantynopolski, ani inne Kościoły prawosławne języka greckiego.

Przyszły metropolita urodził się jako Joseph Swaiko 1 lutego 1932 w mieście Briarford w stanie Pensylwania. Po ukończeniu studiów ekonomicznych i odbyciu służby wojskowej w 1959 rozpoczął naukę w prawosławnym seminarium duchownym św. Tychona w miejscowości Saint Canaan w tymże stanie, pełniąc jednocześnie obowiązki sekretarza bp. Cypriana, który od 1961 był rektorem tej placówki. Ukończył ją w 1963 i w marcu następnego roku przyjął święcenia diakonatu a 7 kwietnia - prezbiteratu. Pracował potem we władzach swego dawnego seminarium, wykładając w nim język starocerkiewnosłowiański; był także proboszczem dwóch parafii w Pensylwanii.

4 grudnia 1970 został postrzyżony na mnicha, przyjmując imię Hermana. 17 października 1971 władze kościelne powołały go na biskupa i archimandrytę; sakrę nowy hierarcha przyjął 10 lutego 1973 z tytułem biskup Wilkes-Barre i pomocniczy eparchii filadelfijskiej i pensylwańskiej a po śmierci jej pasterza abp. Cypriana 17 marca 1981 objął rządy w tej jednostce kościelnej. W maju 1982 został rektorem swego dawnego seminarium św. Tychona. Od 1994 miał tytuł arcybiskupa. Od maja do września 2001 tymczasowo zarządzał całym Kościołem, gdyż jego ówczesny zwierzchnik - metropolita Teodozjusz był urlopowany z powodu choroby.

Gdy 2 kwietnia 2002 metropolita po dwóch zawałach ustąpił z urzędu, 22 lipca tegoż roku rozpoczął obrady w Orlando XIII Sobór Ogólnoamerykański w celu wybrania nowego zwierzchnika. Po dwóch głosowaniach, w czasie których żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 2/3 głosów, ojcowie synodalni wybrali głową Kościoła abp. Hermana, chociaż najwięcej głosów oddano na biskupa ottawskiego i kanadyjskiego Serafina. W podobny sposób wybrano zresztą abp. Teodozjusza w 1977 r. 8 września 2002 nowy zwierzchnik uroczyście objął urząd z tytułem arcybiskup waszyngtoński, metropolita całej Ameryki i Kanady. Od 2005 miał tytuł arcybiskupa waszyngtońskiego i nowojorskiego.

4 września 2008, mając 76 lat, podał się do dymisji w atmosferze szeregu skandali, do jakich doszło w tym Kościele, głównie na tle finansowym. Zamieszkał wówczas w klasztorze św. Tychona w Pensylwanii i tam zmarł 6 września.

Był drugim zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ameryki, urodzonym w Stanach Zjednoczonych.

Kościół ten powstał na ziemi amerykańskiej w środowisku białej emigracji rosyjskiej, związanej wcześniej z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym za Granicą, którzy po II wojnie światowej postanowili uznać Patriarchat Moskiewski i nawiązać z nim stałą łączność. Po kilkunastu latach bliskich kontaktów Rosyjski Kościół Prawosławny wydał 10 kwietnia 1970 tomos (dekret) o autokefalii PKA. Decyzję tę uznały Kościoły słowiańskie, rumuński i gruziński, nie uznały natomiast Kościoły języka greckiego z Patriarchatem Konstantynopolskim na czele.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje metropolita Herman, były zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ameryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.