USA: duszpasterze akademiccy odwołani za popieranie LGBTQ

USA: duszpasterze akademiccy odwołani za popieranie LGBTQ
fot. Depositphotos
KAI / pk

Amerykańscy biskupi postanowili, że w dwóch duszpasterstwach akademickich w Ohio i Teksasie, prowadzonych przez amerykańskich misjonarzy, do końca lipca zmienią się duszpasterze i profil ich działalności. W obu wypadkach zakonnicy popierali LGBTQ.

"Biskup zamierza wprowadzić duże zmiany"

Pierwsza sprawa dotyczy Centrum Newmana im. św. Tomasza Morusa przy uniwersytecie stanowym w mieście Columbus - stolicy stanu Ohio. Od 1956 prowadzili je członkowie amerykańskiego Misyjnego Zgromadzenia św. Pawła, posługującego studentom, wykładowcom i innym pracownikom wyższych uczelni. Dziennik "The Columbus Dispatch" z 18 lipca podaje, że nowy biskup tego miasta Earl Fernandes podziękował paulistom za dotychczasową działalność. Na ich miejsce 12 bm. mianował nowego duszpasterza, ks. Adama Streitenbergera, kierującego dotychczas diecezjalnym programem ewangelizacji.

Decyzję tę ogłosił ks. René Constanza, przełożony generalny zakonu, którego centrala znajduje się w Nowym Jorku. "Biskup Ferenandes poinformował nas, że nie chce już mieć nas [paulistów] na tej placówce. I że nasza działalność ma się tam zakończyć 31 lipca br. (…) Biskup zamierza wprowadzić duże zmiany dotyczące istoty tego posługiwania" - napisał generał amerykańskich paulistów.

Prowadzony przez nich ośrodek był powszechnie znany jako "przyjazny LGBTQ". Podkreślały to zwłaszcza takie nie uznane przez Kościół stowarzyszenia jak "New Ways Ministry" (Nowe Sposoby Posługiwania) i "Dignity Columbus", których celem jest "wtopienie LGBTQ w struktury Kościoła".

W Centrum Newmana ostatnio działało 4 zakonników, z których jeden - ks. Vinny McKiernan miał nawet 91 lat. Ich przełożony, ks. Ed Nowak boleje nad tą "nieprzekonsultowaną decyzją biskupa", ale z drugiej strony tamtejsze "Wiadomości Diecezjalne" wspominają o nowych "możliwościach duszpasterskich w środowisku, z którym ma związek ok. 60 tys. studentów i pracowników".

Decyzja podjęta "po długiej modlitwie i głębokim rozeznaniu"

Z kolei biskup Joe Vasques z diecezji Austin w Teksasie ogłosił, że - podobnie jak w Ohio - "w lipcu br. księża diecezjalni przejmą - w miejsce dotychczas działających tam paulistów - duszpasterstwo akademickie przy miejscowym uniwersytecie". W okolicznościowym liście wyjaśnił: "Po długiej modlitwie i głębokim rozeznaniu postanowiłem, że prowadzenie tego duszpasterstwa powierzę księżom diecezjalnym".

Wyraził przekonanie, że "przyniesie to większy pożytek diecezji i jej obecności na kampusie uniwersytetu w Teksasie". W Austinie pauliści działali od 1908, a w 1913 rozpoczęli tam posługę duszpasterską dla studentów.

Misyjne Zgromadzenie św. Pawła (Paulist Fathers) to amerykańskie zgromadzenie zakonne. Zgodnie ze swoim charyzmatem działa apostolsko m.in. na uczelniach amerykańskich. Spośród 19 ich placówek tylko jedna istnieje za granicą - w Rzymie. Wspólnotę założył w 1858 ks. Isaac Hecker we współpracy z księżmi George Deshonem, Augustinem Hewitem i Francisem A. Bakerem.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

USA: duszpasterze akademiccy odwołani za popieranie LGBTQ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.