Nie żyje o. Antoni Koszorz SVD. Był prekursorem animacji misyjnej w Polsce

Nie żyje o. Antoni Koszorz SVD. Był prekursorem animacji misyjnej w Polsce
Fot. depositphotos.com / Twitter.com
PAP / tk

Zmarł o. Antoni Koszorz SVD, prekursor animacji misyjnej w Polsce - poinformowało biuro prasowe Episkopatu. Zakonnik miał 90 lat. Był m.in. wieloletnim sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, prezesem Stowarzyszenia Sinicum, wspierającego Kościół katolicki w Chinach.

O śmieci prekursora animacji misyjnej w Polsce poinformowało we wtorek zgromadzenie księży werbistów w mediach społecznościowych.

Nie żyje o. Antoni Koszorz SVD

"4 grudnia wieczorem w Górnej Grupie (miejscowość Dragacz w woj. kujawsko-pomorskie – przyp. red.) zmarł o. Antoni Koszorz SVD, wieloletni dyr. Wydawnictwa VERBINUM, pierwszy dyr. Werbistowskiego Centrum Migranta, współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Sinicum, bezbrzeżnie zaangażowany w animację misyjną polskiego społeczeństwa" - poinformował zakon na platformie X.

Biuro prasowe Episkopatu zwróciło uwagę na wkład zmarłego zakonnika w dzieło misyjne Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie.

"Zmarły wczoraj o. Antoni Koszorz SVD był wieloletnim sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a następnie prezesem Stowarzyszenia Sinicum, wspierającego Kościół w Chinach. W 2017 r. otrzymał medal ‘Benemerenti in Opere Evangelizationis’" - podało we wtorek na platformie X biuro prasowe KEP.

Kim był o. Antoni Koszorz?

Ojciec Antoni Koszorz urodził się 18 stycznia 1933 w Czernicy. W 1948 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści). Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1957 w Pieniężnie skąd w latach sześćdziesiątych wyjechali pierwsi Polscy misjonarze do Indonezji robiąc tym samym wyrwę w żelaznej kurtynie, co umożliwiło później wyjazdy również innym misjonarzom.

W 1965 r. zredagował pierwszy Biuletyn Misyjny. W tym samym roku, otrzymał nominację na sekretarza Papieskiej Unii Duchowieństwa, a w 1967 r. na sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Komisja realizuje wskazania Soboru Watykańskiego II zawarte w "Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła" (Ad gentes). Jej zadaniem było integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w Polsce.

Od 1966 r. o. Koszorz był inicjatorem sympozjów misyjnych alumnów z całej Polski. W 1968 r. zakonnik przeniósł się do Warszawy, gdzie powierzono mu funkcję kierownika Biura Misyjnego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce (PDM). W 1974 r. z ramienia komisji ds. misji KEP został delegatem od spraw księży diecezjalnych "Fidei Donum".

W lipcu 1982 r. został dyrektorem nowo powstającego wydawnictwa Verbinum. Funkcję tę pełnił do roku 2005.

Był organizatorem i kierownikiem "Ośrodka Migranta Fu Shenfu" w Warszawie i prezesem Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ, które działa na rzecz Kościoła katolickiego w Chinach.

Przez ponad dziesięć lat był również rezydentem w parafii Narodzenia Pańskiego przy sanktuarium MB Ostrobramskiej w Warszawie.

13 listopada 2017 r. o. Antoni Koszorz SVD został uhonorowany medalem "Benemerenti in Opere Evangelizationis" za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

To oni wychowali Św. Teresę od Dzieciątka Jezus

18 października 2015 roku Franciszek ogłosił ich świętym małżeństwem. Przyjęli na świat dziewięcioro dzieci. Wśród nich była św. Teresa od Dzieciątka Jezus - doktor Kościoła.

Ta książka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje o. Antoni Koszorz SVD. Był prekursorem animacji misyjnej w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.