Nie żyje były sowiecki pilot Wiktor Bielenko. W 1976 roku w brawurowy sposób uciekł z ZSRS

Nie żyje były sowiecki pilot Wiktor Bielenko. W 1976 roku w brawurowy sposób uciekł z ZSRS
Były sowiecki pilot Wiktor Bielenko (fot. domena publiczna / commons.wikimedia.org)
PAP / tk

Wiktor Bielenko, sowiecki pilot, który w 1976 roku dokonał brawurowej ucieczki do Japonii samolotem myśliwskim MiG-25, a następnie uzyskał azyl w Stanach Zjednoczonych, zmarł w wieku 76 lat – powiadomił dziennik "New York Times".

Jak poinformowała amerykańska gazeta, Bielenko zmarł po krótkiej chorobie w domu opieki w USA we wrześniu br. Miał 76 lat. Prokremlowskie media również odnotowały tę informację, pisząc o "śmierci zdrajcy".

6 września 1976 roku Bielenko wyleciał z lotniska Sokołowka w Kraju Nadmorskim (nad Morzem Japońskim), lecz zamiast dokończyć lot ćwiczeniowy, opuścił maszynę poniżej poziomu wykrywanego przez radary i odleciał w kierunku Japonii, gdzie ostatecznie wylądował na wyspie Hokkaido. Bielenko poprosił o azyl w USA.

Ponaddźwiękowy myśliwiec MiG-25 budził wówczas postrach na Zachodzie, a dzięki Bielence USA mogły go zbadać i rozłożyć na części. Okazało się, że samolot był znacznie mniej nowoczesny i groźny, niż uważano. Skonstatowano wówczas, że - wbrew obawom - samolot nie był w stanie rywalizować z amerykańskimi myśliwcami jako znacznie mniej zaawansowany technologicznie - powiadomił "NYT".

W 1980 roku otrzymał obywatelstwo USA i zamieszkał tam pod zmienionym nazwiskiem. Pilot przekazał Waszyngtonowi cenne informacje na temat warunków i nastrojów w sowieckiej armii, obalając szereg mitów na ten temat.

W ojczyźnie Bielenko został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyrok ten nie został anulowany po rozpadzie ZSRS.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kate Quinn

Zabójcza snajperka, czuła kochanka, troskliwa matka. Kobieta, która zmieniła losy świata.

W zasypanym śniegiem Kijowie Mila Pawliczenko samotnie wychowuje syna. Marzy o pracy w bibliotece i spokojnym życiu. Jej plany przerywa wybuch wojny.

Mila zaciąga...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje były sowiecki pilot Wiktor Bielenko. W 1976 roku w brawurowy sposób uciekł z ZSRS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.