Nie żyje żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Byli małżeństwem przez 77 lat

Nie żyje żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Byli małżeństwem przez 77 lat
Fot. JIMMY CARTER LIBRARY / HANDOUT
PAP / tk

W wieku 96 lat zmarła w niedzielę Rosalynn Carter, małżonka byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera - poinformował Carter Center, organizacja non-profit utworzona w 1982 r. przez byłego prezydenta. Rosalynn Carter zmarła w swoim domu w Plains, w stanie Georgia, w otoczeniu męża i najbliższej rodziny.

"Rosalynn była moją równorzędną partnerką we wszystkim co kiedykolwiek osiągnąłem. Dawała mi cenne rady i słowa zachęty kiedy ich potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera" - napisał Carter w opublikowanym oświadczeniu.

W maju br. u Rosalynn Carter zdiagnozowano demencję. W ostatnich miesiącach jej stan zdrowia stale się pogarszał.

Kim była Rosalynn Carter?

Urodzona jako Eleanor Rosalynn Smith 18 sierpnia 1927 r. wyszła za mąż za Jimmy'ego Carter 7 lipca 1946 r. Byli małżeństwem przez 77 lat, mieli czworo dzieci, 11 wnuków i 14 prawnuków.

Była najbliższą doradczynią męża podczas jego kadencji prezydenckiej w latach 1977 - 1981 i później kiedy poświęcił się działalności humanitarnej. Doradcy prezydenta mówili często nieoficjalnie, że jest "współprezydentem".

W odróżnieniu od wielu poprzednich Pierwszych Dam, Rosalynn brała udział w posiedzeniach gabinetu, wypowiadała się na temat wielu kontrowersyjnych problemów i reprezentowała męża podczas podróży zagranicznych.

Jimmy Carter, obecnie w wieku 99 lat, jest najdłużej żyjącym byłym prezydentem USA i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Od lutego br. jest otoczony opieką paliatywną.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

To oni wychowali Św. Teresę od Dzieciątka Jezus

18 października 2015 roku Franciszek ogłosił ich świętym małżeństwem. Przyjęli na świat dziewięcioro dzieci. Wśród nich była św. Teresa od Dzieciątka Jezus - doktor Kościoła.

Ta książka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Byli małżeństwem przez 77 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.