Nie żyje siostra, która przez 27 lat gotowała Janowi Pawłowi II i była jego duchowym wsparciem. "Była bardzo troskliwa i wrażliwa na drugiego"

Nie żyje siostra, która przez 27 lat gotowała Janowi Pawłowi II i była jego duchowym wsparciem. "Była bardzo troskliwa i wrażliwa na drugiego"
KAI / mł

Należała do najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. Pracę w Watykanie rozpoczęła dokładnie 45 lat temu. Nie tylko przygotowywała papieżowi posiłki, była także jego duchowym wparciem. Siostra Germana Janina Wysocka zmarła w Krakowie w wieku 92 lat. 

17 października zmarła s. Germana Wysocka, sercanka. Od początku pontyfikatu była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – poinformowała s. Olga Ewa Podsadnia, przełożona generalna Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Wraz z siostrami należała ona do Rodziny Papieskiej (Familia Papale), czyli najbliższych współpracowników papieża.

Duchowe wsparcie papieża Jana Pawła II  

Siostra Germana Janina Wysocka przeżyła 92 lata, w tym 65 w zgromadzeniu zakonnym.

DEON.PL POLECA

- To była osoba bardzo troskliwa i wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka. Rozpoczęła swą posługę dla Papieża II i Stolicy Apostolskiej 18 października 1978 roku. Zmarła w wigilię 45. rocznicy rozpoczęcia tej pracy – mówiła Radiu Watykańskiemu s. Olga Ewa Podsadnia. Jak dodaje, przez pięć lat miała okazję co tydzień spotykać s. Germanę. Do dziś pamięta jej uśmiech i pozytywne podejście do życia.

Przełożona generalna sercanek podkreśla, że siostry posługujące u św. Jana Pawła II towarzyszyły mu także modlitwą. - Zawsze starały się być na Mszach Świętych z Papieżem czy innych celebracjach. Wspierały go duchowo - zaznacza.

Gotowała Janowi Pawłowi II przez 27 lat

Siostra Germana Janina Wysocka urodziła się w Kaczynie k. Kielc w 1931 r. Mając 17 lat wstąpiła do Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwszą profesję złożyła w 1960 r., a wieczystą w 1966 r. w Krakowie.Przez 55 lat życia zakonnego pracowała w kuchni. Początkowe cztery lata w domach Zgromadzenia, a następne pięć lat w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, posługując kard. Karolowi Wojtyle.

W 1970 r. została posłana do Rzymu, gdzie przez sześć lat pracowała w Domu Biskupim na Botteghe Oscure, a kolejne dwa lata w domu Kardynała Andrzeja Marii Deskura w Watykanie. Po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową od 18 października 1978 r. zamieszkała ze wspólnotą sióstr w Pałacu Apostolskim i przez 27 lat była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Po powrocie do Polski w 2005 r. jeszcze przez jedenaście lat kontynuowała pracę w kuchni, posługując metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Od 1 września 2016 r. ze względu na stan zdrowia zamieszkała we wspólnocie Domu Chrystusa Króla w Krakowie, a od 7 stycznia 2017 r. przebywała w zakonnej infirmerii, gdzie zmarła.

Msza Święta pogrzebowa będzie we wtorek, 24 października 2023 r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Garncarskiej 24 w Krakowie.

Vatican News / KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
S. Anastazja Pustelnik FDC

Wielka księga specjałów Siostry Anastazji to ponad 400 sprawdzonych przepisów na przystawki, zupy, sałatki, dania mięsne, rybne i warzywne. A co najważniejsze, przyrządzisz je ze składników dostępnych w każdym sklepie. To przepisy dla każdego i...

Skomentuj artykuł

Nie żyje siostra, która przez 27 lat gotowała Janowi Pawłowi II i była jego duchowym wsparciem. "Była bardzo troskliwa i wrażliwa na drugiego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.